Uoči Samita Evropske unije i Zapadnog Balkana, koji će se održati 5. juna 2026. godine u Tivtu, održan je off-the-record press briefing u hibridnom formatu na kojem je govorila Anna-Maria Boura glavna savjetnica za vanjsku politiku Antonia Košte predsjednika Evropskog savjeta.
Foto: ilustracija, Pixabay
Boura je istakla da će svi predsjednici država Zapadnog Balkana prisustvovati predstojećem Samitu, što je ocijenila kao izuzetno značajno i politički važno za dalji tok evropskih integracija regiona. Pored njih, kako je navela, očekuje se prisustvo više od 20 visokih zvaničnika, uključujući predsjednike i premijere država članica Evropske unije.
Ona je posebno naglasila ulogu Crne Gore kao domaćina samita, ocijenivši još jednom da naša država predstavlja predvodnika procesa evropskih integracija na Zapadnom Balkanu. Prema njenim riječima, sa Samita će poslati još jednu snažnu poruku da je novi talas proširenja Evropske unije „stvaran i opipljiv“, uz jasnu političku volju da se proces ubrza i učini kredibilnim.
Govoreći o temama koje će biti u fokusu, Boura je navela da će se razgovarati o Zajedničkoj vanjskoj i bezbjednosnoj politici (CFSP), kao i o usklađivanju zemalja Zapadnog Balkana sa sankcionom politikom Evropske unije. Posebno je istaknuto da će se formalizovati ukidanje rominga između Evropske unije i zemalja Zapadnog Balkana, što se ocjenjuje kao važan korak ka bližem povezivanju građana i tržišta.
Među ključnim temama Samita u Tivtu, kako je dodala, biće i borba protiv stranih uticaja i hibridnih prijetnji, nastavak podrške Ukrajini, jačanje regionalne saradnje između zemalja Zapadnog Balkana, kao i unapređenje prekogranične saradnje.
KOMENTARI (0)