Ponedjeljak, 08.06.2026 | 15:44
IZVOR: cdm.me

Camaj – Tiso: Potrebna veća ulaganja u zdravstvo i obrazovanje

Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Nikola Camaj sastao se danas sa rezidentnom koordinatorkom Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori Karolin Tiso, sa kojom je razgovarao o aktuelnim društvenim i razvojnim pitanjima, evropskoj perspektivi Crne Gore i mogućnostima daljeg unapređenja saradnje sa sistemom Ujedinjenih nacija, saopšteno je iz Skupštine Crne Gore.

 




Foto: Skupština Crne Gore

Camaj je istakao da su dijalog i konsenzus ključni preduslovi za stabilan demokratski razvoj društva, naglašavajući da Crna Gora predstavlja primjer uspješnog multikulturalnog i multietničkog sklada, zasnovanog na međusobnom uvažavanju i poštovanju različitosti.

Poseban akcenat stavljen je na oblasti zdravstva i obrazovanja, koje je Camaj označio kao prioritete u daljem razvoju države.

“On je ukazao na potrebu većih ulaganja u zdravstveni sistem, posebno u primarnu zdravstvenu zaštitu, kao i na značaj unapređenja obrazovnog sistema kroz jačanje građanskog vaspitanja i podizanje svijesti mladih o vrijednostima demokratskog društva”, piše u saopštenju.

U tom kontekstu, Camaj je istakao je potrebu kontinuirane podrške međunarodnih partnera i organizacija u unapređenju zdravstvenog i obrazovnog sistema, zaštiti i promociji prava manjinskih naroda, kao i jačanju veza sa dijasporom i njenog doprinosa razvoju Crne Gore.

Rezidentna koordinatorka Ujedinjenih nacija Karolin Tiso podržala je navedene prioritete, ističući da Crna Gora predstavlja dobar primjer multietničkog sklada, međukulturalnog dijaloga i društvene inkluzije, te naglasila spremnost sistema Ujedinjenih nacija da nastavi da pruža podršku razvojnim i reformskim procesima u zemlji.

“Sagovornici su razmijenili mišljenja o ravnomjernom regionalnom razvoju, uključivanju svih djelova Crne Gore u razvojne procese, kao i o važnosti zaštite ljudskih prava i jačanja institucija. U tom kontekstu istaknuta je potreba daljeg unapređenja uslova za rad institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, kao i rješavanja pitanja priznavanja diploma radi obezbjeđivanja jednakih mogućnosti za sve građane”, navode iz Skupštine.

Tokom sastanka bilo je riječi i o značaju saradnje vlasti i opozicije u pitanjima od državnog interesa, posebno u procesu evropskih integracija, za koji postoji široka podrška u crnogorskom društvu.

“Potpredsjednik Camaj je posebno naglasio značaj socijalne kohezije i uloge Crne Gore kao primjera uspješne saradnje u multikulturalnom društvu, kao i važnost adekvatne zastupljenosti i uključivanja manjinskih zajednica u društvene procese. Sagovornici su razgovarali i o potencijalima crnogorske dijaspore za ekonomski razvoj zemlje, kroz podsticanje investicija i podršku inicijativama koje doprinose ostvarivanju Ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija”, pišr u saopštenju-

Sastanku je prisustvovao i predsjednik Kluba poslanika Albanski forum – Forumi Shqiptar, Artan Čobi, koji je ukazao na razvojne potrebe područja Krajine i značaj ulaganja u obrazovnu i drugu infrastrukturu od interesa za lokalnu zajednicu.

Kako zaključuju iz Skupštine, izražena je obostrana spremnost za nastavak saradnje na projektima koji doprinose održivom razvoju, jačanju institucija, unapređenju kvaliteta života građana i ostvarivanju zajedničkih razvojnih ciljeva Crne Gore i Ujedinjenih nacija.

 

 

 

 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ljiljanić: Ime kandidata za predsjednika parlamenta do kraja sedmice

Ponedjeljak, 08.06.2026 | 16:25

Do kraja nedjelje izaći ćemo sa imenom kandidata za predsjednika Skupštine Glavnog grada, kazala je Nađa Ljiljanić, zamjenica gradonačelnika, nakon sastanka većine.  

Pižurica: Ne slažem se sa odlukom da se ne potpiše zakon koji uređuje odnosa države prema dinastiji Petrović-Njegoš

Ponedjeljak, 08.06.2026 | 16:13

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović vratio je ranije danas Skupštini na ponovno odlučivanje Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o statusu potomaka dinastije Petrović Njegoš, ocjenjujući da su pojedina usvojena rješenja upitna sa aspekta usklađenosti sa Ustavom i Zakonom o zaštiti kulturnih dobara   

Demokrate: Pravo predlaganja kandidata za Skupštinu Glavnog grada pripada ZBPG

Ponedjeljak, 08.06.2026 | 14:44

Politički pregovori o izboru novog predsjednika Skupštine Glavnog grada i dalje su bez konkretnog epiloga, a stavovi partija ostaju različiti – dok iz Demokratske Crne Gore poručuju da pravo predlaganja pripada koaliciji „Za budućnost Podgorice“, uz insistiranje na očuvanju aktuelnog modela vlasti, Srđan Perić iz Pokreta Preokret navodi da njihov prijedlog nije zasnovan na političkim koalicijama, prenosi RTV Podgorica.

Radević: Milatović brani totalitarno nasleđe, Crna Gora je starija od komunističke revolucije

Ponedjeljak, 08.06.2026 | 14:21

Funkcioner Nove srpske demokratije (NSD) Boba Radević, komentarišući odluku predsjednika Jakova Milatovića da vrati Skupštini izmjene zakona o statusu dinastije Petrović, saopštio je da je šef države danas još jednom dokazao da, kako je rekao, i sam pripada totalitarnoj političkoj školi mišljenja.

Pronađeno tijelo državljanke Srbije koja je poginula na Prokletijama

Ponedjeljak, 08.06.2026 | 16:48

Tijelo državljanke Srbije S.R. (27), koja je poginula na Prokletijama, pronađeno je u akciji pripadnika Gorske službe spašavanja i Helikopterske jedinice Vojske Crne Gore.  

Ljiljanić: Ime kandidata za predsjednika parlamenta do kraja sedmice

Ponedjeljak, 08.06.2026 | 16:25

Do kraja nedjelje izaći ćemo sa imenom kandidata za predsjednika Skupštine Glavnog grada, kazala je Nađa Ljiljanić, zamjenica gradonačelnika, nakon sastanka većine.  

Pižurica: Ne slažem se sa odlukom da se ne potpiše zakon koji uređuje odnosa države prema dinastiji Petrović-Njegoš

Ponedjeljak, 08.06.2026 | 16:13

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović vratio je ranije danas Skupštini na ponovno odlučivanje Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o statusu potomaka dinastije Petrović Njegoš, ocjenjujući da su pojedina usvojena rješenja upitna sa aspekta usklađenosti sa Ustavom i Zakonom o zaštiti kulturnih dobara   

Večeras u Bijelom Polju: Počinje 55 Festival dramskih amatera Crne Gore

Ponedjeljak, 08.06.2026 | 17:10

Grad pod Obrovom će od večeras do 13. juna biti domaćin jubilarnog, 55. Festivala dramskih amatera Crne Gore. Organizator ove pozorišne svetkovine je JU Centar za kulturu „Vojislav Bulatović Strunjo’’ Bijelo Polje, pod pokroviteljstvom Opštine Bijelo Polje i uz podršku Ministarstva kulture i medija Crne Gore.  

Igalo: Uhapšen državljanin Srbije zbog lažnih dokumenata, u automobilu mu pronađen kokain

Ponedjeljak, 08.06.2026 | 16:07

Novska policija uhapsila je S.K. (36), državljanina Srbije sa privremenim boravkom u Herceg Novom, zbog sumnje da je izvršio krivično djelo falsifikovanje isprave, odnosno da je na uvid dao ličnu kartu i vozačku dozvolu izdatu na ime D.L., državljanina Hrvatske, saopšteno je iz Uprave policije.  

Đoković čestitao Zverevu: Pobijedio si najveću mentalnu prepreku, zaslužio si ovaj uspjeh

Ponedjeljak, 08.06.2026 | 16:33

Najbolji teniser svih vremena Novak Đoković uputio je emotivnu poruku Aleksanderu Zverevu nakon osvajanja prve grend slem titule u karijeri na Rolan Garosu.     

Tragedija kod Stalaća: Utopila se dva dječaka u Južnoj Moravi

Ponedjeljak, 08.06.2026 | 15:48

Ispod željezničkog mosta na Južnoj Moravi kod Stalaća juče popodne utopila su se dva dječaka starosti 11 i 12 godina, nezvanično saznaje RTS.    

Camaj – Tiso: Potrebna veća ulaganja u zdravstvo i obrazovanje

Ponedjeljak, 08.06.2026 | 15:44

Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Nikola Camaj sastao se danas sa rezidentnom koordinatorkom Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori Karolin Tiso, sa kojom je razgovarao o aktuelnim društvenim i razvojnim pitanjima, evropskoj perspektivi Crne Gore i mogućnostima daljeg unapređenja saradnje sa sistemom Ujedinjenih nacija, saopšteno je iz Skupštine Crne Gore.  

Odbor podržao: Skupština će istraživati nesreću na Bioču i "Orlov let"

Ponedjeljak, 08.06.2026 | 15:42

Skupštinski Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu prihvatio je danas predloge da se pokrenu parlamentarne istrage o slučajevima željezničke nesreće na Bioču 2006. godine i policijskoj akciji "Orlov let".     

Golubović: Pritvor sam teško podnio, neke stvari sam iskontruisao da bih sebe spasio

Ponedjeljak, 08.06.2026 | 15:38

Bivši službenik Agencije za nacionalnu bezbjednost Duško Golubović kazao je danas pred Višim sudom u Podgorici da je boravak u zatvoru jako teško podnio i da je zbog toga bio u teškom psihičkom stanju.