Petak, 14.06.2024 | 17:50
IZVOR: net.hr

RASHLADITE se i pritom UŠTEDITE: Evo kako podesiti klimu da TROŠI MANJE STRUJE

Prema nekim podacima, svaki stepen  više na termostatu može rezultirati uštedom od tri do pet posto energije.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Zbog visokih temperatura nužno je korištenje klima uređaja, ali istovremeno se postavlja pitanje koliki će biti račun za struju ako klima radi neprekidno. Stručnjaci ističu da je efikasnije pustiti klimu da radi u punoj snazi i kraće vrijeme, nego da radi u kraćim intervalima manjom brzinom ili da bude uključena tokom  cijelog dana na istoj temperaturi.

Osim što će vam uštedjeti novac, korištenje klima uređaja u punoj snazi takođe će smanjiti vlagu u prostoriji, što je posebno važno u vlažnim uslovima.

Stepeni koji štede energiju

Podešavanje termostata na klima uređaju na višu temperaturu može značajno doprinijeti uštedi energije. Preporučuje se da klimu ostavite da radi na 26 stepeni kako biste ostvarili maksimalnu uštedu energije. Ovo je posebno korisno s aspekta očuvanja životne sredine i smanjenja uticaja klimatskih promjena.

Kod održavanja idealnih uslova u prostoriji, važno je da klima uređaj bude redovno servisiran kako bi očuvao svoju efikasnost. Takođe, preporučuje se redovno čišćenje filtera kako bi se osiguralo da klima uređaj ne troši više energije nego što je potrebno.

Takođe, dobro izolirane prostorije doprinose efikasnijem korištenju klime, što može dodatno doprinijeti uštedi energije. Korištenje klima uređaja je nužno u većini klimatskih uslova, ali uz određene prakse može se postići značajna ušteda energije.

Redovno održavanje klima uređaja, učinkovito podešavanje termostata i korištenje klime u punoj snazi samo su neki od koraka ka efikasnijem korištenju ovog sastava za rashlađivanje prostora, piše Espreso.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Vučić: Učiniću sve da izbjegnem kandidaturu za predsjednika Vlade

Petak, 03.04.2026 | 15:07

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u Predsjedništvu da traži način da izbjegne kandidaturu za predsjednika buduće Vlade, ali da prvo mora da bude uvjeren da neće ostaviti zemlju u "najgorim rukama".  

Čarapić: Ko ti misliš da si? Mugoša: Diskusija sa nekim ljudima je izgubljeno vrijeme

Petak, 03.04.2026 | 14:57

Nakon burne polemike počela rasprava o zakonima. Skupština nastavila rad sa sat zakašnjenja. Prva tačka dnevnog reda današnje sjednice je prijedlog Zakona o uslovima rada na ribarskom brodu.       

Šimun predstavio transfuziomobil: Važan korak u jačanju sistema dobrovoljnog davalaštva krvi u Crnoj Gori

Petak, 03.04.2026 | 14:53

Ministar zdravlja Crne Gore dr Vojislav Šimun danas je, zajedno sa direktoricom Zavoda za transfuziju krvi Crne Gore dr Marinom Sekulić i državnim sekretarom u Ministarstvu javnih radova Rusmirom Džudževićem, predstavio transfuziomobil – savremeno specijalizovano vozilo namijenjeno prikupljanju krvi na terenu.

Inicijativa Milatovića pred Ustavnim sudom pod znakom pitanja, moguće odbacivanje zbog ranije odluke

Petak, 03.04.2026 | 14:50

Ustavni sud najvjerovatnije će odbaciti inicijativu predsjednika države Jakova Milatovića da se preispita ustavnost člana 15 Zakona Ustavnom sudu zato što je o sličnom predlogu već postupao prije četiri godine, smatraju u Akciji za ljudska prava.

Uhapšen Nikšićanin osumnjičen da je istukao maloljetnicu

Petak, 03.04.2026 | 14:46

Iz Uprave policije saopšteno je da je policija u Nikšiću uhapsila operativno interesantno lice A.R. (19), zbog sumnje da je u jednom ugostiteljskom objektu u naselju Kočani istukao maloljetnicu. Njemu je određeno zadržavanje do 72 sata, do privoda nadležnom sudiji za istragu.  

ASK: Đukanović prekršio zakon, nije prijavio oružje, stanje na računu i uplate

Petak, 03.04.2026 | 14:44

Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) utvrdila je da bivši predsjednik države Milo Đukanović u izvještaju o prihodima i imovini za 2015. godinu nije prijavio tačne i potpune podatke, uključujući novčana sredstva na računima i vatreno oružje, čime je prekršio zakonske obaveze.     

Poslanici ES predložili povećanje iznosa materijalnog obezbjeđenja za pojedinca, odnosno porodicu i iznosa tuđe njege

Petak, 03.04.2026 | 14:41

Poslanici ES su predložili povećanje iznosa materijalnog obezbjeđenja za pojedinca, odnosno porodicu kao i iznosa tuđe njege odnosno dodatka za njegu i pomoć za 30 odsto.

Pahor: U Crnoj Gori nema ozbiljnosti u donošenju reformi, nije napravljen ni neki poseban napredak

Petak, 03.04.2026 | 14:35

Bivši predsjednik Slovenije Borut Pahor ocijenio je kako “u regionu, manje-više nijedna država ne pravi velika postignuća u pridruživanju i usklađivanju sa evropskim standardima”.

Savićević proglasio otvorenim Memorijal Matija Šarkić

Petak, 03.04.2026 | 14:18

Predsjednik Fudbalskog saveza Dejan Savićević proglasio je otvorenim drugi memorijalni turnir Matija Šarkić, koji će danas i sjutra biti odigran u znak sjećanja na prerano preminulog crnogorskog golmana.

Adžović sa predsjednicima opština potpisala ugovor vrijedan 28 miliona za razvoj putne infrastrukture

Petak, 03.04.2026 | 14:08

Ministarka javnih radova Majda Adžović danas je u Vili Gorica sa predsjednicima opština potpisala Ugovor o realizaciji putne infrastrukture i niskogradnje, potvrđujući snažnu posvećenost unapređenju ukupne infrastrukturne mreže u Crnoj Gori.