Srijeda, 04.09.2024 | 21:12
IZVOR: una.rs

Kako da razlikujete PRAVI od LAŽNOG QR koda?

QR kod je izmišljen 1994. godine u Japanu i prvobitna namjena mu je bila označavanje i lakše sortiranje automobilskih djelova.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Od računa koji dobijete u svakoj prodavnici ili restoranu, do televizijskih emisija i velikih oglasnih panoa, QR kodovi su postali jedan od najjednostavnijih načina kako s velikim brojem ljudi podijeliti neku informaciju.

Brojni restorani i kafići odlučili su da uštede na štampanju papirnih menija i umjesto toga, napravili su digitalni do kojeg se dolazi skeniranjem QR koda.

Ali, kako su QR kodovi sve popularniji, tako ih za svoje potrebe sve češće koriste i – sajber kriminalci i prevaranti.

Upravo činjenicu da se koriste svuda, iskorišćavaju i oni kojima je jedina namjera da prevare nekoga. Prema stručnjcima za računarsku bezbjednost, svaki QR kod može biti iskorišćen za preusmjeravanje građana na zlonamjernu stranicu ili instalaciju zlonamjerne aplikacije. A to može dovesti do krađe identiteta, ali i krađe finansijskih podataka (a onda i novca s bankovnih računa).

Gdje je razlika?

Ako skenirate QR kod na javnom mjestu – Na primjer u garaži za parkiranje kako bi mogli da platite, provjerite da li postoji dodatna naljepnica preko originalne. To bi trebalo da vam bude prvo upozorenje da nešto nije u redu.

Ako skenirate QR kod, prije nego što kliknete na link, pregledajte ga. Ako vam djeluje sumnjivo, bolje nemojte kliknete na njega. Pogledajte na naljepnici postoji li alternativni način za pristup toj usluzi – poput veb stranice koju možete upisati ili broja telefona koji možete pozvati direktno.

Takođe, QR kodovi se često pojavljuju i u neželjenoj pošti pod maskom potvrde naloga ili linka ka "jedinstvenoj ponudi". Izbjegavajte skeniranje takvih kodova, a ako mislite da je QR kod legitiman, prije nego što ga skenirate, postavite kursor miša iznad slike i pogledajte na koju vas stranicu vodi.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Stiže RETROGRADNI Merkur, a još dvije planete idu unazad: Kako će to UTICATI na vaš horoskopski znak

Četvrtak, 10.07.2025 | 09:36

Dešavanja na nebu tokom jula 2025. zapravo su poziv da zastanemo, planiramo i osjetimo šta je sljedeće. Retrogradni hod planeta sugeriše povlačenje, ali sezona Lava i poravnanje Saturna i Neptuna nude alatke za obnovu.

Stručnjak objasnio zašto se OLUJA SA GRMLJAVINOM najčešće javlja POSLIJE PODNE

Četvrtak, 10.07.2025 | 09:20

Ljetnje vrućine često donose munje, gromove, pljuskove, grad i olujne udare vetra. Ali zašto grmljavinske oluje najčešće dolaze tek popodne ili uveče?

Kako da NAPRAVITE WhatsApp nalog BEZ Fejsbuka ili Instagrama

Četvrtak, 10.07.2025 | 09:07

WhatsApp će automatski detektovati vaše kontakte koji već koriste aplikaciju i omogućiti vam da odmah započnete dopisivanje.

REVOLUCIJA u bočici: Stigli PARFEMI koji utiču na RASPOLOŽENJE

Četvrtak, 10.07.2025 | 08:51

Svijet mirisa neprestano se menja, a Gregori Alen i Danijel Smit žele da miris učine funkcionalnijim uz pomoć moderne aromaterapijske marke Moods.

Kim Kardašijan ISMIJAVAJU zbog hoda na reviji: Snimak izazvao reakcije (VIDEO)

Četvrtak, 10.07.2025 | 08:23

Američka rijaliti  zvijezda Kim Kardašijan postala je meta ismijavanja nakon što je na Paris Fashion Weeku nosila Balenciaginu reviju.

Orlando Blum objavio PRVU FOTOGRAFIJU sa Kejti Peri NAKON RASKIDA: Uživali na jahti

Četvrtak, 10.07.2025 | 08:04

Kejti Peri i Orlando Blum nedavno su objavili da su raskinuli, a sada su pokazali kako uživaju zajedno.

Sunčano na jugu, oblačnije na sjeveru - Ove TEMPERATURE nas očekuju u ČETVRTAK

Srijeda, 09.07.2025 | 22:06

U četvrtak nas očekuje sunčano vrijeme uz slab do umjeren razvoj oblačnosti, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

Gorčević: Evropa kojoj težimo NE POZNAJE politiku bez žena

Srijeda, 09.07.2025 | 21:55

Rodna ravnopravnost nije samo unutrašnje pitanje – to je evropsko pitanje. Evropa kojoj težimo ne poznaje politiku bez žena, kazala je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.

Brzi ČOKOLADNI SUFLE iz mikrotalasne: Slatko savršenstvo za PET MINUTA

Srijeda, 09.07.2025 | 21:46

Sufle je remek-djelo francuske kulinarske tradicije koje je nastalo krajem 18. vijeka. 

Đoković: Pad je bio nezgodan, UŽIVAM u izazovima protiv mlađih

Srijeda, 09.07.2025 | 21:26

Najbolji srpski teniser Novak Đoković plasirao se 14. put u polufinale Vimbldona, pošto je u četvrtfinalu sa 3-1 u setovima savladao Italijana Flavija Kobolija.