Ponedjeljak, 16.09.2024 | 21:47
IZVOR: n1info.ba

Naučnici OTKRILI kako trudnoća fizički MIJENJA MOZAK kod žena

Trudnoća izaziva velike promjene u tijelu žene - hormonalne, kardiovaskularne, respiratorne, gastrointestinalne, urinarne i druge, ali novo istraživanje pokazuje da se i mozak značajno mijenja.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Neki od tih procesa su prolazni, dok su drugi trajniji.

Naučnici su po prvi put mapirali promjene u mozgu tokom trudnoće, na osnovu skeniranja obavljenih 26 puta, počevši tri sedmice prije začeća, tokom devet mjeseci trudnoće i dvije godine nakon porođaja. Istraživanje je pokazalo smanjenje volumena sive mase u korteksu, vanjskom sloju mozga, te povećanje strukturalnog integriteta bijele mase, smještene dublje u mozgu. Ove promjene se poklapaju s povećanjem nivoa hormona estradiola i progesterona.

Siva masa se sastoji od nervnih ćelija, dok bijela masa sadrži aksone, duge vlaknaste strukture koje prenose signale između različitih dijelova mozga. Istraživanje, prvo ove vrste, sprovedeno je na jednoj osobi – Elizabeth Chrastil, naučnici kognitivne neurologije sa Univerziteta u Kaliforniji, koja je rodila zdravog dječaka tokom studije.

Naučnici su otkrili sličan obrazac promjena kod nekoliko drugih trudnica u sklopu tekućeg istraživanja pod nazivom “Projekt Maternalnog Mozga”, te su rekli da planiraju proširiti istraživanje na stotine žena.

Skeniranja su pokazala smanjenje sive mase u prosjeku za 4% u 80% regija mozga koje su proučavane. Naučnici ističu da mali oporavak nakon porođaja nije vratio volumen na nivo n1 prije trudnoće. Takođe je zabilježeno povećanje od 10% u integritetu bijele mase, što je vrhunac dostiglo u kasnom drugom i ranom trećem tromjesečju, nakon čega se vraća na stanje prije trudnoće.

Naučnici ističu da nije jasno da li je gubitak sive mase loša stvar.

“Ove promjene bi mogle predstavljati precizno podešavanje moždanih krugova, slično onome što se dešava kod mladih odraslih osoba tokom puberteta”, rekla je Laura Pritschet, vodeća autorka studije.

U budućnosti planiraju ispitati kako ove promjene mogu pomoći u predviđanju stanja poput postporođajne depresije i uticaja preeklampsije na mozak.

Naučnica koja je bila izložena skeniranju, kazala je da tokom studije nije bila svjesna promjena u svom mozgu i nije osjetila nikakve razlike.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

ANKETA: Da li Crna Gora treba da omogući dvojno državljanstvo svojoj dijaspori?

Četvrtak, 07.05.2026 | 19:13

Pitanje dvojnog državljanstva za dijasporu uvijek iznova otvora raspravu o odnosu Crne Gore prema građanima koji decenijama žive i rade u inostranstvu, ali i o njihovoj ulozi u ekonomskom i društvenom životu države.

Zirojević: Vojnik već sedam mjeseci ne dolazi na posao, nečastan otpust opstruira potpukovnik

Četvrtak, 07.05.2026 | 09:55

Da li bi iz resora odbrane bili ljubazni da nam odgovore da li je tačno da pomenuti vojnik već sedam mjeseci ne dolazi na posao, upitao je poslanik Evropskskog saveza Nikola Zirojević.

MO i VCG od ranije upoznati sa snimkom vojnika, preduzete mjere u skladu sa zakonom

Četvrtak, 07.05.2026 | 09:17

Ministarstvo odbrane saopštilo je juče "Vijestima" da su nadležne službe tog resora i Vojske Crne Gore (VCG) bile upoznate sa slučajem snimka na kom se vidi kako vojnik pjeva stihove posvećene četničkom komandantnu Draži Mihailoviću - prije objave video-zapisa u medijima, te da su tada (prije pojavljivanja uratka u javnosti) pokrenule postupak "utvrđivanja činjenica".

Laković: Vojnik ne razumije da nije u redu pjevati Draži jer ide u crkvu koja odaje počast Đurišiću

Četvrtak, 07.05.2026 | 09:19

Nezavisni poslanik Miodrag Laković osvrnuo se na jučerašnji snimak pripadnika Vojske Crne Gore, na kojem jedan od njih kliče ratnom zločincu Draži Mihajloviću, dok drugi sve bilježi kamerom.

Vještačka inteligencija može predvidjeti vašu ličnost na osnovu istorije razgovora

Četvrtak, 07.05.2026 | 12:15

Vještačka inteligencija mogla je da predvidi osobine ličnosti poput prijatnosti i emocionalne stabilnosti sa tačnošću do 60 odsto, pokazalo je novo istraživanje.

Veterani AKUD-a "Mirko Srzentić" i KUD-a "Abrašević" zajedno na sceni

Četvrtak, 07.05.2026 | 22:14

U petak, 16. maja 2026. godine u 21 čas, sala KIC Budo Tomović biće mjesto susreta dva ansambla, dva grada i decenija zajedničke istorije. Veteranski ansambl AKUD-a „Mirko Srzentić” i veterani KUD-a „Abrašević” iz Beograda zajedno će izaći na scenu kako bi proslavili dugogodišnje prijateljstvo, tradiciju i ljubav prema folkloru.

Spajić: EU, stižemo

Četvrtak, 07.05.2026 | 21:48

Premijer Milojko Spajić čestitao je Dan Evrope porukom “Evropo, stižemo”.

Alergija ili prehlada: Kako prepoznati razliku?

Četvrtak, 07.05.2026 | 21:55

Prehlada i alergija često imaju slične simptome poput kijanja, curenja nosa i umora, ali njihov uzrok je potpuno različit.

Fejzić: Ne branite vi državu od nas, odnos prema njoj pokazali smo prije 20 godina

Četvrtak, 07.05.2026 | 21:37

Novom porukom ministru odbrane Draganu Krapoviću obratio se reis Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat Fejzić.

Arsenal najviše zaradio od Lige šampiona

Četvrtak, 07.05.2026 | 21:25

"Tobdžije" su u ovoj sezoni elitnog takmičenja zaradili i najviše novca - 143,2 miliona eura, u opticaju su još 10,5 miliona.

Klikovac PES-u: Ako nijeste ucijenjeni promjenite predstavnike Glavnog grada u FK Budućnost

Četvrtak, 07.05.2026 | 21:15

Šef Kluba odbornika DPS-a u Skupštini Glavnog grada, Andrija Klikovac, poručio je da pojedini poslanici Pokreta Evropa sad (PES), koji žive u Podgorici, iskazuju zabrinutost za rad lokalne uprave u Budvi, dok, kako tvrdi, istovremeno zanemaruju stanje u glavnom gradu.

Stijepović: Možemo zatvoriti sva poglavlja do kraja godine; Mikić: Važnije se usmjerimo na kvalitet reformi koje treba da sprovedemo nego na rokove

Četvrtak, 07.05.2026 | 21:02

Poslanik Demokrata Duško Stjepović, u emisiji Argumenti kaže da je moguće zatvoriti sva poglavlja do kraja godine i da dosadašnji rezultati pokazuju ozbiljnost rada ove vlade. Poslanik DPS Mihailo Anđušić je naglasio da želi da se to desi ali vidi mnogo problema i izazova. Poslanik GP URA Zoran Mikić kaže da nije optimista da ćemo do kraja godine zatvoriti sva poglavlja, te da nije bilo potrebe da se pravi taj pritisak, već da je važnije da se usmjerimo na kvalitet reformi koje treba da sprovedemo.

Mandić prisustvovao svečanoj proslavi Dana Evrope

Četvrtak, 07.05.2026 | 20:45

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić prisustvovao je večeras svečanoj proslavi Dana Evrope, održanoj na aerodromu “Špiro Mugoša”, koju je organizovao ambasador Evropske unije u Crnoj Gori, Johan Satler.

Krivokapić: Ne sjedim u Vladi, službenik sam i ona me nije postavila

Četvrtak, 07.05.2026 | 20:26

Bivši predsjednik Skupštine Crne Gore Ranko Krivokapić danas je prokomentarisao angažman koji ima u Ministarstvu vanjskih poslova.

Akcija dala rezultate: Veća prodaja domaćeg jogurta, manje zaliha mlijeka

Četvrtak, 07.05.2026 | 19:58

Dok milioni idu na uvoz naši poljoprivrednici suočavaju se sa problemima. Tako je nedavno bilo sa malim proizvođačima mlijeka koji nijesu znali šta će sa viškovima, jer su mljekari zbog povećane proizvodnje obustavili otkup. Rješenje je, ipak, pronađeno, pa je od ponedjeljka u svim marketima akcija sniženih cijena domaćeg jogurta, prenosi RTCG.