Utorak, 24.09.2024 | 19:19
IZVOR: Krstarica

Evo šta treba da se radi sa slavskom svijećom posle slave: Ova dva običaja obavezno treba da primijenite

Kada krene sezona slava mnogi imaju dilemu šta bi trebalo da urade sa slavskom svijećom kada dan slave prođe. Takođe, mnogi ne znaju na koji način bi trebalo ugasiti svijeću – da li na uobičajen način ili postoji određeno pravilo koje bi trebalo poštovati kako “ne bi naljutili sveca”.




Foto: Ilustracija, Pexels 

Najbolje je da slavska svijeća bude od pravog voska, jer se on sporije i ravnomjernije topi. Dužina svijeće zavisi od materijalnih mogućnosti domaćina, a najčešće u crkvenim prodavnicama nude one od 50 do 60 centimetara.

Svijeću možete da ukrasite papirnim ukrasom, koji je ujedno i zaštita da vosak ne padne na stolnjak. Posljednjih decenija običaj je da se na svijeću zalijepi sličica sveca zaštitnika.

Običaji nalažu da domaćin upali slavsku svijeću neposredno pred rezanje kolača. Prije nego što to učini, trebalo bi da se prekrsti, pomoli, pomene Boga i sveca kojeg slavi, poljubi svijeću i onda je upali.

Slavska svijeća trebalo bi da gori tokom cijelog dana. Kada domaćin želi da je ugasi, trebalo bi da se prekrsti, uzme čašu sa vinom, iz nje zahvati malo vina i sipa uz fitilj svijeće. Vino će lagano ugasiti sveću.

Mnoge domaćice poslije obilježavanja slave odlažu slavsku svijeću u fioku i pale je prilikom zajedničkih porodičnih molitvi tokom godine. Druge, pak, čuvaju svijeću i prije naredne slave nose je u crkvu i pale prije liturgije. Oba običaja su ispravna.

Slavsku svijeću, možete, takođe paliti i kada svještenik bude dolazio u dom da sveti vodicu pred Uskrs, ali i kada vam naiđu teški trenuci u životu, pa želite da se pomolite svom svecu zaštitniku i pronađete duševni mir, piše Telegraf.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Izabrane nove sudije osnovnih sudova u Beranama i Bijelom Polju

Utorak, 10.02.2026 | 21:47

Sudski savjet je na današnjoj sjednici, na osnovu konačnog predloga ocjena Centra za obuku u sudstvu i Državnom tužilaštvu, utvrdio ocjene za kandidate koji su završili teorijski i praktični dio inicijalne obuke za izbor sudija osnovnih sudova.

U Kliničkom centru dnevno se priprema do 2.800 obroka, provjera kvaliteta hrane svakog mjeseca

Utorak, 10.02.2026 | 21:46

U najvećoj zdravstvenoj ustanovi u državi hrana pacijenata redovno se kontroliše – dnevno se priprema između 2.500 do 2.800 obroka, a posebna pažnja posvećuje porodiljama i pacijentima na specijalnoj ishrani, prenosi RTV Podgorica.

Bivši vojnik uhapšen zbog pokušaja "filmske" pljačke blindiranog vozila u Italiji

Utorak, 10.02.2026 | 21:38

Dvojica muškaraca, uključujući bivšeg vojnika padobranske jedinice Đuzepea Janelija (38), uhapšena su zbog pokušaja "filmske pljačke" blindiranog vozila na državnom putu 613 između Brindizija i Lećea u italijanskoj regiji Apulija, prenose italijanski mediji.

Imate problema sa spavanjem? Ove dvije vrste vježbanja mogu vam pomoći

Utorak, 10.02.2026 | 22:01

Ako imate problema sa spavanjem, redovno bavljenje određenim vrstama fizičke aktivnosti može da vam pomogne više nego što mislite.

Joković na kritike o kupovini auta: Neću da brukam Crnu Goru na međunarodnim sastancima

Utorak, 10.02.2026 | 20:38

Poslanici Skupštine nijesu se, kako je bilo najavljeno, izjašnjavali o kandidatu za sudiju Ustavnog suda Predragu Krstonijeviću, kojeg je predložio predsjednik države Jakov Milatović, već su samo utvrdili dnevni red vanredne sjednice parlamenta.

Vremenska prognoza - SRIJEDA donosi OVE temperature

Utorak, 10.02.2026 | 21:30

U srijedu se očekuje pretežno oblačno vrijeme, sa slabom do umjerenom kišom, u južnim predjelima tokom noći moguće i pljuskovima sa grmljavinom. 

Glomazni državni aparat je motor deficita budžeta

Utorak, 10.02.2026 | 21:29

"Razlozi za veliki budžetski deficit moraju se tražiti u ukupnom ekonomskom ambijentu. Kada u jednoj zemlji imate ogroman broj zaposlenih u javnom sektoru, a pritom i oko 120.000 penzionera, onda je logično da nema preduzetničkog duha, koji je osnov za rast. Ako se na to doda nedovoljno diversifikovana privreda, budžetski deficit je izvjestan", smatra ekonomski analitičar Davor Dokić.

Rusi protiv Maska: Tvrde da su razvili svoju verziju Starlinka koji koristi njihove satelite

Utorak, 10.02.2026 | 21:51

Ruska vojska počela je hitno uvoditi nove domaće satelitske internet terminale zasnovane na tome da bi zamijenila Starlink opremu kojoj im je blokiran pristup na ratištu u Ukrajini.

VIDEO: Putnički avion u Africi pao u more neposredno nakon polijetanja

Utorak, 10.02.2026 | 21:08

Avion somalijske avio-kompanije StarSky srušio se u plitke vode Indijskog okeana svega nekoliko trenutaka nakon polijetanja sa Međunarodnog aerodroma Aden Ade u Mogadišu. U letjelici je bilo 55 putnika i članova posade, a prema zvaničnim informacijama, svi su preživjeli.

Specijalna bolnica u Dobroti i dalje u problemu smještajnih kapaciteta

Utorak, 10.02.2026 | 21:14

Specijalna bolnica za psihijatriju u kotorskoj Dobroti i dalje se suočava sa problemom smještajnih kapaciteta, prenosi RTCG.