U prošloj godini zabilježen je blagi porast vršnjačkog nasilja u odnosu na prethodne, ali zabrinjava što je mnogo neprijavljenih slučajeva i što roditelji i djeca ne vjeruju da nadležni mogu da riješe taj problem, zbog čega je neophodan multidisciplinaran pristup i efikasnija saradnja škola i institucija.
Foto: Vlada Crne Gore/ Đorđe Cmiljanić
To je ocjena sa studentske tribune “Vršnjačko nasilje: prevencija, vođenje postupka i kaznena politika”, koju su organizovali Studentski parlament Univerziteta Crne Gore (SPUCG) u saradnji sa Studentskim radiom Krš i Studentskim vijećem Pravnog fakulteta.
Ministar pravde mr Bojan Božović, istakao je da je problem vršnjačkog nasilja multidisciplinaran, višeresorski i duboko ukorijenjen u svaku srž države i potrebno je da mu svi zajedno jednako pristupe.
“Posljednjim izmjenama Zakona o postupanju prema maloljetnicima u krivičnom postupku, poseban akcenat je stavljen na jačanje procesnih garancija za djecu koja su osumnjičena, ili optužena u krivičnom postupku. Ne samo da radimo na izmjenama ovoga, već radimo i na izmjenama postojećeg teksta Zakonika o krivičnom postupku. Kreirali smo radnu grupu za pisanje novog ZKP-a, a intenzivno radimo na odredbama, koje se odnose na Krivični zakonik, dakle materijalno-pravni aspekt”, naveo je Božović.
U svim mjerama, kako je dodao, nastojalo se da se zaštiti maloljetnik, odnosno najugoroženije kategorije.
“Izmjenama ćemo ustanoviti viši stepen zaštite i prije svega efikasniju mogućnost pristupa socijalnim službama, informacijama, razgovorima sa maloljetnim licima i bržem i efikasnijem postupku. Ali norma ne može sve riješiti. Nerijetko je problem u implementaciji, blagoj kaznenoj politici, u tradiciji, svijesti”, smatra Božović.
KOMENTARI (0)