Mnogi od nas osjećaju da tokom godina u svakodnevnom životu imamo poteškoća da pronađemo pravu riječ. Tokom godina, nažalost, ovaj problem postaje sve izraženiji.
Foto: Ilustracija/Pixabay
Česte poteškoće u pronalaženju prave riječi mogu signalizirati promjene u mozgu koje su u skladu sa ranim („prekliničkim“) stadijumima Alchajmerove bolesti, prije nego što se pojave očigledniji simptomi, a nedavna istraživanja ukazuju na to da je nešto drugo rani pokazatelj problema.
Nedavna studija Univerziteta u Torontu ukazuju na to, u stvari, da je brzina govora, a ne teškoća u pronalaženju riječi, tačniji pokazatelj zdravlja mozga kod starijih osoba.
Istraživači su pitali 125 zdravih odraslih, starosti od 18 do 90 godina, da detaljno opišu scenu. Snimci ovih opisa su naknadno analizirani korišćenjem softvera vještačke inteligencije (AI) da bi se izdvojile karakteristike kao što su - brzina govora, dužina pauza između riječi i raznovrsnost korišćenih riječi.
Učesnici su takođe završili standardni set testova koji mjere koncentraciju, brzinu razmišljanja i sposobnost planiranja i izvršavanja zadataka.
Smanjenje „izvršnih sposobnosti“ povezano sa godinama bilo je usko povezano sa tempom svakodnevnog govora osobe, što ukazuju na to da je problem širi od poteškoća u pronalaženju prave riječi, piše Science Alert.
Učesnicima su pokazane fotografije predmeta iz svakodnevne upotrebe i pušten je audio-snimak riječi koja je ili srodna po značenju ili zvuči slično.
Studija je otkrila da je prirodna stopa govora starijih odraslih, povezana sa njihovom stopom ispravnog imenovanja fotografije.
Ovaj zaključak ukazuje na to da opšte usporavanje obrade može biti u osnovi širih kognitivnih i lingvističkih promjena koje se dešavaju sa godinama, a ne specifičnog izazova u pronalaženju memorije riječi.
Naučnici su najavili buduća dodatna istraživanja, pokazujući da se kognitivna promjena dešava, ne samo u onome što kažemo, već i u tome koliko brzo to kažemo.
KOMENTARI (0)