Jedan je godinama bio simbol pouzdanosti, a sada se ta situacija mijenja.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Prema najnovijem izvještaju njemačkog auto-kluba ADAC, koji je obuhvatio čak 159 modelskih linija, jasno se vidi koji automobili vozačima zadaju najviše problema, a koji se ističu pouzdanošću – bilo da je riječ o benzincima, dizelašima ili električnim vozilima.
Model koji se izdvojio sa najviše prijavljenih kvarova je Toyota C-HR iz 2020. godine – sa čak 63,1 kvarom na 1.000 vozila. Pored nje, problemi su zabilježeni i kod drugih modela ove marke, poput RAV4, Yarisa i Yaris Cross-a, a kao najčešći uzrok navodi se slab akumulator. Toyota je već najavila da prelazi na snažnije baterije kako bi riješila taj problem.
S druge strane, među vozilima starim oko dvije godine, najpouzdaniji su se pokazali Mini (0,3 kvara na 1.000 vozila) i Audi A4 (0,4), što ih svrstava među najbolje u klasi automobila sa klasičnim motorom.
Kada je riječ o električnim automobilima, Tesla Model 3 se izdvojio kao najpouzdaniji, sa indeksom kvara 0,5.
Ukupno 12 modela imalo je indeks manji od 1, što ih svrstava u kategoriju izuzetno pouzdanih.
Pored problema koje bilježi Toyota (Yaris Cross – 40 kvarova, Yaris – 29,2, C-HR – 16,4, RAV4 – 18,4), negativno je ocijenjen i jedan električni model – Hyundai IONIQ 5, sa indeksom kvara 22,4. Glavni razlog su problemi sa modulom za punjenje (ICCU), što je već dovelo do zvaničnog opoziva ovog modela.
Kao i prethodnih godina, najčešći uzrok zastoja na putu bio je kvar startnog akumulatora – odgovoran za skoro polovinu svih prijavljenih kvarova u 2024. godini (44,9%).
Kod električnih vozila, taj procenat je još veći – čak 50,5%, dok je kod vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem nešto niži – 44,6%, piše Revija HAK.
KOMENTARI (0)