Crna Gora dijeli zajedničke vrijednosti demokratskih i građanskih društava utemeljenih na vladavini prava. Istrajno sprovodimo reforme i aktivnosti u pravcu ostvarenja najvažnijeg vanjskopolitičkog prioriteta – članstva u Evropskoj uniji, što je i težnja sveukupnog crnogorskog društva, saopštio je ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović.
Foto: Vlada Crne Gore, arhiva
“Imajući u vidu značaj izuzetne istorije diplomatije Crne Gore, a polazeći od reformi Senata iz doba Knjaževine Crne Gore, kada je 1874. ozvaničeno novo ustrojstvo državne uprave i ustanovljena Knjaževska kancelarija za spoljne poslove, danas prvi put obilježavamo 6. maj, „Dan crnogorske diplomatije“ ustanovljen Odlukom Vlade Crne Gore od 23. jula 2024. godine, čime ukazujemo visoko poštovanje neprolaznim vrijednostima diplomatije, slavne istorije i državnosti Crne Gore koja je kroz svoje viševjekovno trajanje od Duklje, preko Zete i knjaževine Crne Gore do današnje, moderne Crne Gore gajeći dobre odnose sa istokom i zapadom bila ne samo mjesto spajanja nego i mjesto prožimanja istoka i zapada, različitih kultura, vjera i nacija”, naveo je Ibrahimović na prijemu povodpm Dana crnogorske diplomatije.
Prema njegovim riječima, ti dobri odnosi, poštovanje i uvažavanje drugih i drugačijih temelj su današnjih dobrih odnosa Crne Gore sa svima sa kojima dijeli iste vrijednosti i iste vizije, dakle
temelj naše diplomatije.
“Nakon Berlinskog kongresa 13. jula 1878. kada je potvrđena postojeća nezavisnost Crne Gore naša diplomatija dobija puni zamah. Formira se Ministarstvo inostranih djela. Otvaraju se poslanstva (ambasade) u Carigradu, Beogradu, Parizu, Vašingtonu, djeluju konzulati u Skadru, Trstu, Rimu, uz razgranatu strukturu počasnih konzula, uglednih i uticajnih ličnosti. Respektabilna diplomatsko-konzularna mreža Knjaževine Crne Gore, drevne mediteranske zemlje, skromne državne kase a velikog srca, čojstva i herojskih podviga, iskonskih vrijednosti slobodarstva, starovremenskih znamenja i dubokih brazdi kulture”, rekao je Ibrahimović.
Kako je dodao, Cetinje, jezgro državnosti, postaje ugodan i gostoljubiv dom stranim diplomatama koji dodatno Cetinje i Crnu Goru oplemenjuje šarmom novih kultura, običaja i stranih jezika.
“Državnička mudrost i vizionarstvo knjaza Nikole Petrovića, i intenzivno promišljanje da, shodno diplomatskim uzusima i međudržavnoj korespondenciji, dostojanstveno predstavlja Crnu Goru u međunarodnim odnosima, omogućava mu plejada brilijantnih crnogorskih diplomata viteškog duha i evropskog kova, raskošnog obrazovanja i intelekta, ratničkog nerva i beskrajne odanosti, koji su svojim osmišljenim diplomatskim angažmanom i patriotskim stavom ispisali prve diplomatske note i udarili temelje našoj diplomatiji, čime je uzdignut međunarodni ugled Crne Gore. Stoga je ovaj dan ujedno i omaž sjenima markantnih ličnosti naše istorije: vojvodi Stanku Radonjiću i Gavru Vukoviću, dr Antu Gvozdenoviću, Evgeniju Popoviću, Peru Šoću, Dušanu Gregoviću, Lazaru Tomanoviću, Mitru Bakiću, Petru Plamencu i drugim diplomatama”, dodao je Ibrahimović.
Kako je rekao, njihovim odlaskom s diplomatske pozornice, gasi se duh romantičnih vremena i herojskog doba, nažalost nestaje i država Crna Gora, zemlja saveznica i pobjednica u Prvom svjetskom ratu.
“Opštenarodni ustanak u Crnoj Gori 13. jula 1941. i slavna Narodnooslobodilačka epopeja! Plemenito i hrabro antifašističko srce Crne Gore ustalo je protiv fašizma i nacizma u Drugom
svjetskom ratu, i formalno obnovilo našu državnost. Na scenu međunarodnih odnosa i svjetske diplomatije, smjelo i čvrsto, stupaju slavni ratnici, ovjenčani zasluženom slavom veličanstvenih pobjednika, neustrašivih partizanskih komandanata i revolucionara, smjelo i čvrsto elitni ambasasadori SFRJ iz Crne Gore: Danilo Lekić, Veljko Mićunović, Vladimir Popović, heroina i dama Stana Tomašević, Mišo Pavićević, Obrad Cicmil, Vladimir Rolović, Jovo Kapa, Peko Dapčević, Miljan Komatina, Sulejman Redžepagić i brojni drugi”, kaže Ibrahimović.
Afirmisali su, rekao je, napredne ideje jednakosti svijeta i aktivne miroljubive koegzistencije.
“Krasio ih je autentičan slobodarski duh, beskompromisna lojalnost svojoj zemlji, snažna posvećenost univerzalnim vrijednostima čovječanstva zbog čega je njihov internacionalizam bio visoko vrednovan i poštovan širom svijeta”, naveo je Ibrahimović.
Kako je dalje kazao, Crna Gora, ponosna na svoju vjekovnu samostalnost i identitet, raskošno kulturno-istorijsko nasljeđe, baštineći čvrst multietnički svjetonazor, uzorno čuvajući multivjerski sklad, nepokolebljivo posvećena antifašizmu, obnavlja nezavisnost 21. maja 2006. godine, zahvaljujući i plejadi naših vrsnih diplomata toga doba.
“Stoga mi je zadovoljstvo da su danas i oni sa nama na Cetinju, i srdačno ih pozdravljam. Ministarstvo vanjskih poslova ponosno na našu čuvenu prošlost i dostignuća sadašnje diplomatije, nastoji kreirati svijetlu perspektivu Crne Gore u međunarodnim odnosima. Diplomatija naše države snažno je posvećena stalnom razvoju bilateralnih odnosa sa drugim zemljama, posebno usmjerena ka jačanju dobrosusjedske saradnje sa zemljama regiona i kontinuirani razvoj političkih, ekonomskih, kulturnih i drugih relacija”, navodi Ibrahimović.
Prema njegovim riječima, intenziviranje bilateralnih odnosa sa državama EU su ključni za dalju vanjskopolitičku afirmaciju Crne Gore i ostvarivanje strateških prioriteta.
“Stoga naše bilateralne odnose sa državama EU karakteriše konstantan trend unaprjeđenja, dijalog na visokom nivou, dinamična saradnja u brojnim oblastima, uključujući i saradnju u domenu dalje afirmacije integracije Crne Gore u EU i aktivnog članstva u okviru NATO. Sa primarnim fokusom na evropske integracije, Crna Gora ostaje opredijeljena i za unaprjeđenje bilateralnih odnosa i dinamiziranje sveukupne saradnje i sa drugim državama u svijetu”, kazao je Ibrahimović.
Crna Gora učestvuje u radu više od 30 regionalnih inicijativa, od ekspertskog do najvišeg političkog nivoa, usmjerenih na jačanje saradnje i uspostavljanje kontakata u različitim oblastima od nacionalnog, regionalnog i međunarodnog značaja.
“Naročito se zalažemo za bolje pozicioniranje naše zemlje u Regionu i pružamo kontinuiran doprinos stabilnosti i nastavku političkog dijaloga sa svim državama regiona. Vjerujemo da se kroz intenzivnu regionalnu i dobrosusjedsku saradnju može postići da Zapadni Balkan bude stabilan i prosperitetan”, dodao je Ibrahimović.
Posebno ističe intenzivan angažman u multilateralnim organizacijama, usmjeren ka promociji međunarodne saradnje na polju rješavanja globalnih pitanja različitog karaktera, prije svega, očuvanje međunarodnog mira i bezbjednosti, razvijanje prijateljskih odnosa između zemalja, zaštitu ljudskih prava i sloboda, afirmaciju održivog razvoja, humanitarnu i zdravstvenu pomoć, borbu protiv klimatskih promjena, uz brojne druge aktivnosti.
“Najznačajniji uspjeh na vanjskopolitičkom planu u savremenoj istoriji Crne Gore ostvaren je 5. juna 2017. godine kada smo postali članica NATO-a, najveće međunarodne političko-vojne organizacije na svijetu. Biti dio najvećeg kolektivnog sistema bezbjednosti za našu zemlju predstavlja garanciju nacionalne bezbjednosti, očuvanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta. Kao pouzdana i stabilna članica NATO čvrsto smo posvećeni sprovođenju nacionalnih političkih prioriteta u okviru NATO-a i konkretnim doprinosima svim ključnim politikama i oblastima djelovanja NATO-a”, naveo je Ibrahimović.
Crna Gora, dodaje, dijeli zajedničke vrijednosti demokratskih i građanskih društava utemeljenih na vladavini prava.
“Istrajno sprovodimo reforme i aktivnosti u pravcu ostvarenja najvažnijeg vanjskopolitičkog prioriteta – članstva u Evropskoj uniji, što je i težnja sveukupnog crnogorskog
društva. Na tom putu od krucijalne važnosti su odlučna nastojanja za postizanjem konkretnih rezultata u evropskim integracijama od strane naše administracije i diplomatije, i čvrsto sam uvjeren da ćemo 2028. biti članica Evropske unije”, dodao je Ibrahimović.
Poseban senzibilitet u svom radu poklanjamo, kaže, zaštiti prava i interesa crnogorskih državljana u inostranstvu.
“Neizostavan je naš angažman na očuvanju i jačanju državnog, nacionalnog i kulturnog identiteta dijaspore-iseljenika Crne Gore, čemu će doprinos dati i aktivnosti ambasada Crne Gore u Kraljevini Danskoj i Švajcarskoj Konfederaciji, i Kancelarije Crne Gore u Velikom Vojvodstvu Luksemburg, koje će u punom kapacitetu otpočeti sa radom tokom ove godine, što predstavlja uspjeh u širenju mreže naših misija, ujedno i podstrek dinamiziranju bilateralnih odnosa sa tim državama”, dodao je Ibrahimović.
Zahvalio je rukovodstvu, istoričarima i kustosima Narodnog Muzeja Crne Gore i Državnog arhiva Crne Gore, na stručnom angažmanu i prezentaciji autentičnih dokumenata, i dragocjenoj prilici da zajedno imamo uvid u dio naše bogate istorije, naravno i našim darovitim umjetnicama na muzičkoj komponenti ove manifestacije.
“Posebno mi je zadovoljstvo da Vladin dom, gdje je prije sto i više godina bilo sjedište Ministarstva inostranih djela, kao i sala “Ivan Crnojević”, odiše šarmom, istorijskom patinom i blista punim sjajem zahvaljujući i našim dragim gostima i zvanicama, čime ovaj događaj dobija naročitu simboliku. Svim koleginicama i kolegama u Ministarstvu vanjskih poslova i u diplomatsko-konzularnim
predstavništvima Crne Gore čestitam Dan crnogorske diplomatije. Vaš ljudski odnos i profesionalan angažman, razvijene diplomatske vještine i čvrsto opredjeljenje za ostvarivanjem vanjsko-političkih prioriteta naše zemlje, doprinose u punom kapacitetu uspješnoj afirmaciji Crne Gore u međunarodnim odnosima, ujedno i zaštiti prava i interesa crnogorskih državljana u inostranstvu”, zaključio je Ibrahimović.
KOMENTARI (0)