Singapur je i ove godine zadržao titulu najskupljeg grada na svijetu za ljude sa imovinom većom od milion dolara, pokazuje izvještaj Global Wealth and Lifestyle Report 2025 švajcarske banke Julius Baer.
Foto: Ilustracija/ Pixabay
Izvještaj se oslanja na tzv. Julius Baer Lifestyle Index koji mjeri relativnu cenu potrošačke korpe od 20 proizvoda i usluga koje imućni potrošači kupuju u 25 velikih svjetskih gradova – uključujući automobile, nakit, pravne usluge i privatne škole. Pored toga, u analizu su uključeni i rezultati ankete sprovedene među 360 ispitanika sa imovinom većom od milion dolara.
Šesto izdanje godišnjeg izvještaja objavljeno je u trenutku globalne ekonomske neizvjesnosti, porasta geopolitičkih tenzija i opadanja potrošnje.
Vrijedno je napomenuti da su podaci prikupljeni prije nego što je američka administracija najavila nove carine, pa tako efekti kasnijih tržišnih potresa nisu uzeti u obzir u ovogodišnjim rezultatima
Luksuz pojeftinio za 2% – prvi put u poslednje vrijeme
Izvještaj bilježi pad troškova luksuznog života u dolarima za 2%, što je značajan pokazatelj s obzirom na to da su „cijene robe i usluga za bogate prethodnih godina rasle duplo brže od onih za prosječnog potrošača“, stoji u analizi.
Glavni razlog za ovo je pad cijena tehnologije, koji je zabilježen na svim kontinentima.
S druge strane, cijene avionskih karata u biznis klasi i luksuznih satova znatno su porasle – za 18,2%, odnosno 5,6% u odnosu na prethodnu godinu.
Iako je potrošnja bogatih i dalje rasla, ona je bila manja u odnosu na prethodne godine. Najsporiji rast zabilježen je u Evropi, dok su Bliski istok, Latinska Amerika, Sjeverna Amerika i Azija-Pacifik bili dinamičniji.
Top 10 najskupljih gradova za bogataše u 2025.
Singapur
London
Hongkong
Monako
Cirih
Šangaj
Dubai
Njujork
Pariz
Milano
Ko su najveći dobitnici i gubitnici?
Evropa se ove godine našla u vrhu – čak pet od deset najskupljih gradova nalazi se na ovom kontinentu, a prednjači London, koji zauzima drugo mjesto. Grad uspijeva da zadrži visoku poziciju na indeksu bez obzira na turbulencije poput finansijske krize, Bregzita, pandemije ili rata u Evropi – zahvaljujući svom statusu globalnog finansijskog i kulturnog centra.
Dubai je doživio najveći skok – sa 12. na 7. mjesto – uglavnom zbog rasta cijena nekretnina, automobila i šampanjca.
Šangaj je pao sa četvrtog na šesto mjesto, dok se među prvih deset našao samo jedan američki grad – Njujork.
KOMENTARI (0)