Srijeda, 24.12.2025 | 21:05
IZVOR: vijesti.me

"Uvedite red i higijenu na bazaru": MZ “Stari grad” u Budvi ukazala na problem sa organizacijom

Kućice su ove godine, za razliku od ranijih, postavljene kod starogradskih bedema, iz MZ traže postavljanje kanti za smeće, mobilne toalete, redovno dežurstvo i pojačan nadzor Komunalne policije.




Foto: Kolektiv.me

Mjesna zajednica “Stari grad” pozvala je v. d. direktoricu Turističke organizacije Budve Anu Vujošević da se uvede komunalni red i higijena na Božićnom bazaru, čije su kućice ove godine postavljene na trgu između starogradskih bedema i hotela “Avala” i “Mogren”.

To se navodi u zahtjevu za uređenje i kontrolu privremenih objekata i komunalnog reda u zoni Starog grada Budva, koji potpisuje MZ “Stari grad”, a u koji su “Vijesti” imale uvid.

Turistička organizacija početkom decembra raspisala je oglas za davanje u zakup kućica Božićnog bazara, koje su ove godine, za razliku od ranijih, postavljene ispred Starog grada. Prethodnih godina Božićni bazar je bio na platou ispred zgrade nekadašnjeg Jugoslovenskog rječnog brodarstva.

“Obraćamo vam se sa zahtjevom da se, u interesu očuvanja izgleda, higijene i dostojanstva prostora Starog grada Budva, preduzmu konkretne mjere u vezi sa organizacijom privremenih objekata i komunalnog reda u predmetnoj zoni. Posebno ukazujemo na potrebu da se ne dozvoli formiranje magacinskih prostora iza kućica, kao ni odlaganje robe, ambalaže i opreme van za to predviđenih prostora, jer navedeno narušava vizuelni identitet i funkcionalnost prostora”, naglašava se u zahtjevu MZ “Stari grad”.

Iz MZ traže da se zabrani držanje kanti za otpad van kućica, te da se otpad odlaže isključivo u za to predviđene, zaklonjene i sanitarno prihvatljive prostore, u skladu sa važećim komunalnim propisima.

“Tražimo da se obezbijedi postavljanje tri do četiri mobilna toaleta na adekvatnim lokacijama koje neće ugrožavati kulturno-istorijsku baštinu i frekventne pješačke zone, uz napomenu da smatramo neprimjerenim njihovo postavljanje u neposrednoj blizini nekropole ili sličnih osjetljivih lokaliteta”, naglašava se u dopisu upućenom TO Budva.

Iz MZ “Stari grad” insistiraju da se organizuje redovno dežurstvo i pojačan nadzor Komunalne policije.

“Komunalna policija češće da obilazi teren, sa ciljem pravovremenog ukazivanja na nepravilnosti i njihove brze sanacije. Smatramo da je blagovremena reakcija nadležnih organa od izuzetnog značaja, kako bi se spriječile improvizacije koje mogu narušiti ugled grada, turističku ponudu i kvalitet boravka gostiju i gradana. Očekujemo vašu podršku u cilju očuvanja komunalnog reda i kulturnog ambijenta Starog grada Budva”, zaključuje se u dopisu.

Mjesna zajednica “Stari grad” uputila je i dopis direktorici opštinske firme Parking servis Dragani Pima, dostavljajući joj imena stanovnika Staroga grada koji maju prijavljeno prebivalište i koji borave na teritoriji Starog grada tokom cijele godine, radi regulisanja izdavanja propusnica za ulazak i parkiranje u zoni Starog grada.

“Napominjemo da se, pored navedenih stanovnika, na spisku nalaze i starije osobe koje žive u Starom gradu, a koje su slabije pokretne. Iz tog razloga, neophodno je omogućiti povremeni ulazak njihovoj djeci ili članovima porodice radi pružanja pomoći u svakodnevnom funkcionisanju, odlazaka kod ljekara, nabavke osnovnih životnih potrepština i sličhih potreba. Takođe vas obavještavamo da dostavljeni spisak nije konačan, te da su moguće izmjene i dopune u skladu sa stvarnim životnim okolnostima i potrebama stanovnika”, ističe se u dopisu.

Kako naglašavaju iz MZ “Stari grad”, što se tiče osoba koja imaju poslovni interes u Starom gradu, a ne žive na njegovoj teritoriji i nijesu vlasnici poslovnih prostora, smatraju da ne bi trebalo da imaju cjelodnevne propusnice, već isključivo propusnice za nabavku, i to vremenski ograničene do 11 časova.

“Ovakav stav proizlazi iz dugogodišnjeg iskustva, prema kojem se propusnice za nabavku često koriste suprotno svojoj namjeni, pri čemu vozila ostaju parkirana tokom cijelog dana. Kao posljedica toga, stanovnici Starog grada se po povratku sa posla suočavaju sa nedostatkom parking mjesta, iako žive u zoni sa posebnim režimom saobraćaja. Iz navedenih razloga smatramo da je neophodna stroga kontrola primjene propusnica za nabavku, kako bi se spriječile zloupotrebe i obezbijedio prioritet licima koja zaista žive u Starom gradu”, naglašavaju iz MZ “Stari grad”.

Isti princip predlažu da važi i za vlasnike barki.

“Da se i za njih primjenjuje režim vremenski ograničenih propusnica za nabavku, bez mogućnosti cjelodnevnog zadržavanja vozila u zoni Starog grada”, naglašavaju u MZ “Stari grad”.

Navode da posebno ističu da im se građani Starog grada kontinuirano obraćaju sa sugestijama i apelima u vezi sa problemom parkiranja, koje se ponavljaju iz godine u godinu.

“Smatramo da rješavanje pitanja parkiranja nije nerješiv niti izuzetno složen problem, već pitanje organizacije, jasnih pravila i dosljedne primjene. Ukoliko se ovaj problem ne bude rješavao na sistemski i transparentan način u skorijem periodu, bićemo prinuđeni da zaključimo da izostanak rješenja ne proizlazi iz objektivnih prepreka, već iz drugh interesa koji nijesu u skladu sa interesima građana Starog grada, što dodatno narušava povjerenje stanovnika u rad nadležnih institucija. Cilj ovog obraćanja nije ograničavanje rada poslovnih subjekata niti javnih preduzeća, već uspostavljanje pravičnog, održivog i transparentnog sistema, koji će prvenstveno zaštititi životne potrebe stalnih stanovnika Starog grada, uz jasno definisana i jednaka pravila za sve ostale korisnike”, zaključuje se u dopisu.

Zaposleni u Morskom dobru imaju mnogo propusnica

Iz MZ “Stari grad” ukazali su direktorici Parking servisa Dragani Pima da su primijetili da zaposleni u Luci Budva, odnosno u Javnom preduzeću za upravljanje morskim dobrom, raspolažu značajnim brojem propusnica za ulazak i parkirarnje zoni Starog grada.

“Ovakva praksa dodatno opterećuje već ograničene parking kapacitete i direktno utiče na svakodnevno funkcionisanje stanovnika koji u ovoj zoni stalno žive”.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Uprava za bezbjednost hrane naložila povlačenje formule za odojčad Nutricia sa tržišta

Utorak, 10.02.2026 | 10:29

Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove započela je postupak povlačenja sa tržišta formule za odojčad brenda Nutricia (Danone), porijeklom iz Irske, nakon što je putem RASFF notifikacije - Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje (EU RASFF) obaviještena da se Crna Gora nalazi na listi zemalja u koje su isporučene određene serije formule u kojima je utvrđeno prisustvo cereulida, toksina koji proizvodi patogena bakterija Bacillus cereus.

Ustavni sud vratio spor oko Svetog Stefana pred domaće pravosuđe

Utorak, 10.02.2026 | 10:26

Ustavni sud je usvojio ustavnu žalbu kompanije “Sveti Stefan Hoteli” AD Budva i ukinuo rješenje Vrhovnog suda kojim je potvrđena nenadležnost domaćih sudova u sporu sa kompanijom "Adriatic Properties" AD Budva, u vezi sa izvršavanjem obaveza iz Ugovora o zakupu za hotele Kraljičina plaža i Miločer - Sveti Stefan.

Šimun: Novi granski kolektivni ugovor najveće povećanje zarada u zdravstvu do sada

Utorak, 10.02.2026 | 10:20

Usvajanje novog granskog kolektivnog ugovora predstavlja značajan i odgovoran korak ka daljem jačanju i unapređenju zdravstvenog sistema Crne Gore, poručio je ministar zdravlja Vojislav Šimun, ističući da država pokazuje jasnu opredijeljenost da kroz dijalog i sistemska rješenja osnaži položaj zaposlenih u zdravstvu.

Policijska akcija u Kotoru, pretresi na više lokacija

Utorak, 10.02.2026 | 09:51

Pretresi. 

Sutomore: Jedna osoba pretučena ispred kuće, policija traga za napadačima

Utorak, 10.02.2026 | 09:37

Policija traga za napadačima koji su sinoć, u Sutomoru, ispred porodične kuće, napali i pretukli V.S. saznaju "Vijesti" nezvanično.

ANKETA: Da li podržavate novčane kazne za roditelje koji ne vakcinišu djecu?

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 10:40

Obavezna vakcinacija djece uvedena je kao uslov za upis u predškolske ustanove, uz obrazloženje da je cilj zaštita zdravlja i sprečavanje širenja zaraznih bolesti. Međutim, novi propisi donose i znatno strože sankcije za roditelje koji se ne pridržavaju obaveza, što je pokrenulo raspravu u javnosti.

Uključen i helikopter: Spasilačke službe tragaju za nestalima u Morači

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 10:44

Pripadnici spasilačkih službi i danas tragaju za osobom ili osobama nestalim u nabujaloj Morači, nakon što je vozilo preksinoć sletjelo sa mosta Luča i palo u rijeku.

Knežević: Dragi Saša, šuška se šuška da ima nešto između tebe i Duška

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 13:17

Dragi Saša, prođe ljubav naša i razbi se kao čaša, a počinje ljubav vaša jer se baš šuška da ima nešto između tebe i Duška, poručio je presjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević gradonačelniku Podgorice Saši Mujoviću.

Još jedan navodni snimak Miloša Medenice: Optužuje Demokrate i Šćepanovića za obmanu javnosti, obratio se i Komneniću

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 14:17

Društvenim mrežama proteklih dana širi se novi snimak na kojem se, kako se navodi, pojavljuje Miloš Medenica, sin bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice.

Šćekić: Javni servis da uvede ćirilicu kao ravnopravno pismo u svojim programima

Ponedjeljak, 09.02.2026 | 11:42

Lider Pokreta narodnog povjerenja Dragoslav Šćekić poziva je rukovodstvo Javnog servisa Radio-televizije Crne Gore da u svojim programima uvede ćirilicu kao ravnopravno pismo, jer je to obaveza koja direktno proizilazi iz Ustava Crne Gore, saopšteno je iz tog pokreta.

Šimun: Novi granski kolektivni ugovor najveće povećanje zarada u zdravstvu do sada

Utorak, 10.02.2026 | 10:20

Usvajanje novog granskog kolektivnog ugovora predstavlja značajan i odgovoran korak ka daljem jačanju i unapređenju zdravstvenog sistema Crne Gore, poručio je ministar zdravlja Vojislav Šimun, ističući da država pokazuje jasnu opredijeljenost da kroz dijalog i sistemska rješenja osnaži položaj zaposlenih u zdravstvu.

Turska predvodi listu stranih ulaganja u Crnoj Gori

Utorak, 10.02.2026 | 10:13

Prema preliminarnim podacima Centralne banke Crne Gore, ukupan priliv stranih investicija u Crnu Goru, u periodu od 01. januara do 30. novembra 2025. godine iznosi 867 miliona eura, što potvrđuje da zemlja i dalje ostaje atraktivna destinacija za strani kapital.

Policijska akcija u Kotoru, pretresi na više lokacija

Utorak, 10.02.2026 | 09:51

Pretresi. 

Evo zašto biste trebali sipati rižu u kalupe za mafine prije pečenja

Utorak, 10.02.2026 | 09:48

Mafini su omiljena poslastica mnogih, bilo da su slatki ili slani. Posebno su praktični oni koji se brzo pripreme i ispeku, no često se dešava da papirne korpice zadrže svu masnoću iz tijesta.

Sutomore: Jedna osoba pretučena ispred kuće, policija traga za napadačima

Utorak, 10.02.2026 | 09:37

Policija traga za napadačima koji su sinoć, u Sutomoru, ispred porodične kuće, napali i pretukli V.S. saznaju "Vijesti" nezvanično.

Pejović: Slučaj Medenice i Mitrović poraz sistema bezbjednosti

Utorak, 10.02.2026 | 09:35

Slučaj odbjeglog Milosa Medenice i bivše tuziteljke Lidije Mitrović poraz je sistema bezbjdenosti, tvrdi nezavisna poslanica Jevrosima Pejović gostujući u Jutarnjem programu Televizije Crne Gore. Poručuje da se odgovorni moraju više, kako kaže, pozabaviti svojim poslom.

Institut Igalo otvorio vrata

Utorak, 10.02.2026 | 09:11

Institut "Dr Simo Milošević" u Igalu otvorio je juče vrata novijeg dijela za rehabilitaciju osiguranika crnogorskog Fonda zdravstva i goste Praznika mimoze.

Šušić: Nećemo podržati smjenu ni Mujovića ni kadrova DNP-a

Utorak, 10.02.2026 | 08:59

Da bi mogli da pričamo o novoj ličnosti, prvo aktuelnom gradonačelniku treba da prestane mandat, pa je praktično bespredmetno da se u ovom sazivu okupljamo oko nove ličnosti sve dok je Saša Mujović gradonačelnik u punom mandatu, saopštio je za „Dan“ Mitar Šušić, šef kluba odbornika NSD-a.

Von: Jedini neuspjeh u životu je ne pokušati

Utorak, 10.02.2026 | 08:54

Američka skijašica Lindsi Von oglasila se poslije pada koji je doživjela tokom nastupa na Olimpijskim zimskim igrama u Milanu i Kortini.

Klivlend srušio Denver u finišu, tripl-dabl Jokića

Utorak, 10.02.2026 | 08:51

Košarkaši Denver Nagetsa poraženi su na svom parketu od Klivend Kavalirsa rezultatom 119:117. Nikola Jokić upisao je tripl-dabl učinak.