Četvrtak, 25.12.2025 | 14:37
IZVOR: kolektiv.me

Uklonjen prvi nelegalni plutajući objekta iz NP Skadarsko jezero, akcija se nastavlja i sjutra

Javno preduzeće za nacionalne parkove Crne Gore danas je po nalogu Ekološke inspekcije započelo aktivnosti na uklanjanju nelegalno izgrađenih i postavljenih plutajućih objekata u NP Skadarsko jezero.




Foto: NP Skadarsko jezero

Na području ovog parka evidentirano je 76 nelegalnih plutajućih objekata, a za 8 je izdato rješenje o uklanjanju.

“Aktivnosti koje danas realizujemo rezultat su višemjesečnog rada. Od oktobra prošle godine radili smo na rješavanju problema nelegalnih objekata i predato je nešto oko 230 prijava za sve nelegalne objekte koji su evidentirani na prostoru NP Skadarsko jezero. Imali smo i spornih situcija, kada su se Komunalne inspekcije lokalnih samouprava proglašavale nenadležnim, kao što je bio slučaj sa plutajućim objektima na Karuču”, saopštila je direktorica Javnog preduzeća za nacionalne parkove Crne Gore Marinela Đuretić.

Međutim, ističe ona, to ih nije spriječilo da tražimo dalje rješenje kako bi ove objekte, koji ne posjeduju nikakve dozvole, niti su postavljeni u skladu sa principima zaštite prirode, uklonimo iz zaštićenog prostora.

“U saradnji sa Ekološkom inspekcijom ušli smo u proceduru utvrđivanja broja nelegalnih plutajućih objekata. Formirana je radna grupa u kojoj su takođe bili i predstavnici Agencije za zaštitu životne sredine, a utvrđeno je da na terenu ima 76 ovakvih objekata“, kazala je Đuretić.

Ona je dodala da ni zakonska procedura nije bila jednostavna, kao i da samo organizovanje i uklanjanje objekata iziskuje i znatne finansijske troškove. Kako je navela troškovi za uklanjanje plutajućeg objekta iz Karučkog oka koštalo je preduzeće oko 7.000 eura.

“Zahvalni smo na podršci koju nam je pružila Ekološka inspekcija. Zahvaljući velikoj posvećenosti našli smo način da se ovi objekti uklone, ali smo i zajedno poslali poruku da nećemo dozvoliti dalju devastaciju Nacionalnog parka Skadarsko jezero. Sjutra je predviđeno uklanjanje još jednog objekta, a u ponedeljak očekujemo uklanjanje jedinog preostalog objekta u Karučkom zalivu.  Ovo nije ni jednostavna aktivnost, nedostaje nam prostor za skladištenje objekata. Zato ćemo zatražiti podršku od Uprave za državnu imovinu i od ministarstava kako bi i u tom dijelu obezbijedili adekvatan prostor za privremeno oduzimanje uklonjenih objekata“, poručila je Đuretič.



Foto: NP Skadarsko jezero

Šef Službe zaštite NP Skadarsko jezero Vuk Saičić istakao je da su uloženi veliki napori zaposlenih da se zaštiti životna sredina i nelegalna gradnja svede na minimum.

“Veliki broj prijava za nelegalnu granju podnesen je upravo ove godine. Bitno je istaći da je napredak na rješavanju ovog pitanja bila upravo aktivnost na popisu nelegalnih plutajućih objekata koji nemaju dozvole. Jutros smo zapoečli akciju koja će sigurno trajati danima. Mještani i vlasnici objekata su jutros bili na terenu i iskazali stav da ne žele da se njihovi objekti uklanjaju, ali mi ćemo uz pomoć države pokazati da smo na zajedničkom zadatku i odlučni u cilju zaštite prostora Skadarskog jezera koji je svojevrstan prirodnog biser“, poručio je on.

Iz NP Skadarsko jezero podsjećaju da je na području ovog parka u ranijem periodu evidentiran problem nelegalne gradnje i postavljanja plutajućih objekata, te da je u više navrata apelovano na vlasike da pristupe uklanjanju istih kako bi se zaštitio prostor parka, ali i spriječilo ugrožavanje biodiverziteta, vegeteacije i vodenih ekosistema ovog parka.

 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Milatović - Jokić: Kotor može biti primjer usklađivanja razvoja i očuvanja prostora

Srijeda, 08.04.2026 | 18:37

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović boravio je danas u Kotoru, gdje je sa predsjednikom Opštine Vladimirom Jokićem i predstavnicima lokalne samouprave razgovarao o ključnim izazovima i razvojnim prioritetima grada, sa akcentom na potrebu dugoročnog i održivog planiranja. Tokom razgovora ocijenjeno je da Kotor ima potencijal da bude primjer usklađivanja razvoja i očuvanja prostora kroz odgovorno upravljanje.     

U Budvi uhapšeno međunarodno traženo lice osumnjičeno za ubistvo supruge 2018. godine

Srijeda, 08.04.2026 | 16:56

Danas je, nakon niza sprovedenih intenzivnih aktivnosti, u zajedničkoj akciji službenikaNCB Interpol-a Podgorica i Odjeljenja bezbjednosti Budva, lociran i lišen slobode državljanin Ruske Federacije kojeg potražuje Moskva zbog ubistva.

Bijelo Polje: Uhapšen maloljetnik osumnjičen za silovanje maloljetnice

Srijeda, 08.04.2026 | 16:18

Službenici Uprave policije lišili su slobode maloljetnika starog 16 godina, osumnjičenog za krivično djelo silovanje.

Bar: Povrijeđene dvije osobe u saobraćajnoj nezgodi na bulevaru JNA

Srijeda, 08.04.2026 | 19:34

U saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila danas na bulevaru JNA povrijeđene su dvije osobe.

Božović: Deponija za dvije godine povećala profit skoro sedam puta

Srijeda, 08.04.2026 | 17:22

Na događaju upriličenom povodom predstavljanja dvogodišnjih rezultata poslovanja gradskog preduzeća Deponija Podgorica, izvršni direktor Aleksandar Božović poručio je da je ovo preduzeće prije dvije godine bilo na ivici opstanka, a da danas predstavlja stabilan, uređen i snažan sistem sa jasnim pravcem razvoja.

Laković: Može trobojka kao narodna, ali sa petokrakom

Srijeda, 08.04.2026 | 09:09

Može trobojka kao narodna, što da ne, napisao je na društvenoj mreži "X" nezavisni poslanik Miodrag Laković nakon što u Skupštini Crne Gore u dnevni red nije uvršten predlog lidera DNP-a Milana Kneževića o izmjenama Zakona o državnim simbolima, kako bi trobojka bila normirana kao narodna zastava.

Navodni Medenica: Ja ću odgovarati za svoje nedjela, ali će javnost znati i za vaša

Srijeda, 08.04.2026 | 13:07

Na društvenim mrežema objavljen je novi snimak navodnog Miloša Medenice, koji je u bjekstvu.

Stručnjaci traže uvođenje medijalne zarade kao realnije slike standarda građana

Utorak, 07.04.2026 | 20:14

Po ugledu na evropske prakse i Crna Gora kao prva sljedeća članica trebalo bi da objavljuje vrijednost medijalne zarade koja prikazuje stvarni standard građana, ocijenio je za Radio Crne Gore Jovo Rabrenović iz Instituta za ekonomske nauke. I poslanik SD Boris Mugoša stava je da bi se na taj način spriječio populizam kojim se zbog visine prosječne zarade stvara privid da živimo bolje. Iz Monstata je saopšteno da nisu u mogućnosti da na osnovu postojećeg istraživanja izračunaju medijalnu zaradu.

Unija poslodavaca: Podnijeta nova inicijativa za ocjenu ustavnosti zabrane rada nedjeljom

Srijeda, 08.04.2026 | 11:42

Unija poslodavaca Crne Gore podnijela je Ustavnom sudu Crne Gore inicijativu za ocjenu ustavnosti člana 35b Zakona o unutrašnjoj trgovini - člana kojim je ponovo uspostavljena neradna nedjelja u trgovini.

Preminuo Duško Vujošević

Srijeda, 08.04.2026 | 12:16

Legendarni košarkaški trener Duško Vujošević je preminuo danas u 68. godini.

“Lavice” sjutra protiv Portugala, Babović nakon dvije godine u reprezentaciji: Ponovo želim da se dokažem

Srijeda, 08.04.2026 | 19:25

Crnogorske rukometašice ulaze u posljednja dva meča kvalifikacija sa osiguranim plasmanom na Evropsko prvenstvo, ali sa jasnim ciljem – maksimalan učinak i potvrda prvog mjesta u grupi.  

Milatović - Jokić: Kotor može biti primjer usklađivanja razvoja i očuvanja prostora

Srijeda, 08.04.2026 | 18:37

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović boravio je danas u Kotoru, gdje je sa predsjednikom Opštine Vladimirom Jokićem i predstavnicima lokalne samouprave razgovarao o ključnim izazovima i razvojnim prioritetima grada, sa akcentom na potrebu dugoročnog i održivog planiranja. Tokom razgovora ocijenjeno je da Kotor ima potencijal da bude primjer usklađivanja razvoja i očuvanja prostora kroz odgovorno upravljanje.     

Popović: Pokušaj povezivanja sa Čedom Popovićem je politička podvala DPS-a

Srijeda, 08.04.2026 | 18:07

Pokušaj DPS-a, njihovih tajkuna i advokata mafije, da mene povežu sa Čedom Popovićem je politička podvala svojstvena profilima onih koji to izgovaraju, saopštila je poslanica Demokrata Zdenka Popović.    

Bečić: Ključni cilj aktuelne politike konačna pobjeda nad organizovanim kriminalom

Srijeda, 08.04.2026 | 17:58

Demokratska Crna Gora, povodom reevidencije članstva, ponovo stiže u Nikšić, gdje je predsjednik partije Aleksa Bečić razgovarao sa stanovnicima mjesnih zajednica Kličevo i Straševina o aktuelnim političkim procesima i rezultatima rada, saopštili su iz Demokratske Crne Gore.

U Budvi uhapšeno međunarodno traženo lice osumnjičeno za ubistvo supruge 2018. godine

Srijeda, 08.04.2026 | 16:56

Danas je, nakon niza sprovedenih intenzivnih aktivnosti, u zajedničkoj akciji službenikaNCB Interpol-a Podgorica i Odjeljenja bezbjednosti Budva, lociran i lišen slobode državljanin Ruske Federacije kojeg potražuje Moskva zbog ubistva.

Beretini bez izgubljenog gema savladao Medvedeva

Srijeda, 08.04.2026 | 18:44

Italijanski teniser Mateo Beretini izborio je plasman u osminu finala Monte Karla, pošto je u dva seta savladao Rusa Danila Medvedeva 6:0, 6:0.

Želite poboljšati pamćenje? Evo kako vam vježbanje može pomoći

Srijeda, 08.04.2026 | 18:57

Ako želite poboljšati svoje pamćenje, nije dovoljno samo više se kretati - važna je i vrsta fizičke aktivnosti koju birate. Sve više istraživanja pokazuje da određene vježbe imaju snažniji uticaj na mozak od drugih, posebno one koje uz fizički napor uključuju i mentalni angažman.  

Mandić konstatovao mandat Adelu Omeragiću

Srijeda, 08.04.2026 | 16:38

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić konstatovao je mandat poslaniku Bošnjačke stranke Adelu Omeragiću, donedavnom konzulu Crne Gore u Njujorku. 

Đorđević: Počivaj u miru Dule, tvoja jedinstvenost ostaviće duboku prazninu u košarci

Srijeda, 08.04.2026 | 18:21

Odlazak Duška Vujoševića duboko je potresao Aleksandra Đorđevića, koji se emotivnom porukom oprostio od svog nekadašnjeg trenera.

Bijelo Polje: Uhapšen maloljetnik osumnjičen za silovanje maloljetnice

Srijeda, 08.04.2026 | 16:18

Službenici Uprave policije lišili su slobode maloljetnika starog 16 godina, osumnjičenog za krivično djelo silovanje.