Nedjelja, 28.12.2025 | 20:34
IZVOR: Vijesti

Krajem januara ili početkom februara odlučiće o ustavnosti neradne nedjelje

U novembru je Ustavni sud podsjetio Vladu i Skupštinu da im ističe vrijeme da reaguju, prije nego sudije ocijene ustavnost člana 35A Zakona o unutrašnjoj trgovini, kojim se zabranjuje rad nedjeljom.




Foto: Kolektiv.me/Arhiva

Iz PES-a su 10. novembra predložili izmjenjeni Zakon o unutrašnjoj trgovini. Do danas sporni član 35A nije izmijenjen.

A sudije neće još dugo čekati da to učine. Predsjednica Ustavnog suda Snežana Armenko kaže da su s posebnom pažnjom pristupili ovom pitanju, budući da je zakon nekim zaposlenima prvi put donio jedan siguran slobodan dan u sedmici.

“Zbog toga je ostavljen prostor da se postigne dogovor u skladu sa pravnim stavovima i shvatanjima Ustavnog suda, koje je iznijeto u odluci o pokretanju postupka. Međutim, imajući u vidu da do dogovora očigledno nije došlo, Ustavni sud će donijeti odluku na jednoj od narednih sjednica, u skladu sa pravnim stavovima izraženim u odluci o pokretanju postupka“, istakla je Armenko.

Na pitanje može li to biti već u januaru, odgovorila je: na jednoj od prvih narednih sjednica.

To znači, ako ne krajem januara, odlučiće najkasnije početkom februara. Ako se do tada nešto ne promijeni, neradna nedjelja će, shodno odluci o pokretanju postupka, najverovatnije biti proglašena neustavnom.

Dok se to čeka, nevladine organizacije koje su u kontinuitetu tražile, dočekale su da sud danas prvi put objavi spisak nezavršenih predmeta iz kontrole zakona, koji će kvartalno ažurirati, a 2026. biće dominantno posvećena njihovom rješavanju.

“Objavljivanjem ovog spiska svaki građanin će imati priliku da se upozna koja zakonska i podzakonska rješenja su osporena pred Ustavnim sudom, koliko dugo se čeka na odluku Ustavnog suda i kakva je odluka po tom pitanju. Na današnji dan u oblasti normativne kontrole u radu imamo ukupno 161 predmet kojima se osporava zakon, kao i 187 predmeta kojim se osporava podzakonski akt. Najstariji predmet datira iz 2018. godine“, objasnila je predsjednica Ustavnog suda.

Armenko dodaje da je ovo samo jedan od koraka koje Ustavni sud preduzima kako bi svoj rad učinio transparentijim i time jačao povjerenje građana.

“Stupanjem na funkciju predsjednice Ustavnog suda obećala sam da ću do isteka predsjedničkog mandata ispuniti 3 cilja – to su brzina i efikasnost, transparentnost i konzistentnost u našim odlukama. Dvije trećne ciljeva je već sada ispunjeno“, istakla je ona.

Dugotrajno rješavanje ustavnih žalbi godinama unazad je predstavljalo gorući problem, a Armenko ističe da su u posljednjih 18 mjeseci na tom polju postigli mjerljive rezultate.

“Što je prepoznato i od međunarodnih partnera, na međunarodnim adresama budući da na današnji dan nemamo predmete starije od 2 godine“, dodala je.

Da bi efikasnije i kvalitetnije radili na predmetima koji čekaju, pomoći će im, zaključuje predsjednica dva nova ustavnosudska savjetnika.

A, izbor novih ustavnih sudija zavisi od poslanika, koji su im fizički blizu, odnosno dijeli ih jedna ulica, ali u prethodnom periodu, voljom su im bili daleko.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Spajić: Vlada obezbijedila 3.5 mil. € za protivpožarni avion u toku požarne sezone

Četvrtak, 16.04.2026 | 19:55

Premijer Crne Gore Milojko Spajić saopštio je da će država ove godine dodatno ojačati kapacitete za borbu protiv požara angažovanjem još jednog protivpožarnog aviona.  

Jedna greška može poništiti dejstvo vitamina K

Četvrtak, 16.04.2026 | 18:44

Vitamin K je važan nutrijent za zgrušavanje krvi i zdravlje kostiju, ali njegov učinak u velikoj mjeri zavisi od načina na koji se unosi u organizam. Stručnjaci upozoravaju da jedna česta greška može značajno smanjiti njegovu apsorpciju.  

Akcija “Stranac”: Policija preduzela 211 mjera prema stranim državljanima

Četvrtak, 16.04.2026 | 17:21

Službenici Sektora granične policije sproveli su tokom jučerašnjeg dana opsežnu akciju „Stranac“, uz učešće svih organizacionih jedinica, s ciljem pojačane kontrole kretanja, boravka i rada stranih državljana.  

Mitropolit Joanikije i predstavnice UN-a razgovarali o ljudskim pravima i društvenoj koheziji

Četvrtak, 16.04.2026 | 16:00

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije sastao se sa Karolin Tiso, rezidentnom koordinatorkom Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori, i Anjet Lanting, savjetnicom za ljudska prava pri Kancelariji Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori, saopšteno je iz MCP.

Tužilac traži zatvorsku kaznu za Danila Mandića, presuda zakazana za 20. april

Četvrtak, 16.04.2026 | 15:44

Tužilac Ivan Bojanić zatražio je da se Danilo Mandić, sinovac predsjednika Skupštine, Andrije Mandića, oglasi krivim i kazni zatvorom u visini koju sud odredi, zbog sumnje da je 19. aprila prošle godine oko 3 sata i 40 minuta izjutra, vozeći skupštinski “range rover” prepriječio automobilom put Podgoričanima Darku Peroviću i Arisu Turkoviću, nakon čega je, kako se sumnja, pucao na njih.

Spajić: Vlada obezbijedila 3.5 mil. € za protivpožarni avion u toku požarne sezone

Četvrtak, 16.04.2026 | 19:55

Premijer Crne Gore Milojko Spajić saopštio je da će država ove godine dodatno ojačati kapacitete za borbu protiv požara angažovanjem još jednog protivpožarnog aviona.  

Vraneš: Naše prisustvo ceremoniji polaganja kamena temeljca za pljevaljsku bolnicu predstavljalo bi rizik od krivične odgovornosti

Četvrtak, 16.04.2026 | 19:43

Predsjednik opštine Pljevlja Dario Vraneš komentarisao je na Instagramu jučerašnju objavu premijera Milojka Spajića povodom polaganja kamena temeljca za novu zgradu Opšte bolnice u tom gradu.  

Često se budite sa glavoboljom? Ovo mogu biti uzroci

Četvrtak, 16.04.2026 | 20:21

Jutarnje glavobolje mogu imati različite uzroke – od dehidratacije i stresa do ozbiljnijih poremećaja poput apneje u snu, upozoravaju stručnjaci.  

Tramp potvrdio primirje između Libana i Izraela, trajat će 10 dana: Večeras stupa na snagu

Četvrtak, 16.04.2026 | 20:08

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Tramp objavio je da je razgovarao s čelnicima Izraela i Libana te da su se ove dvije zemlje dogovorile o desetodnevnom prekidu vatre koje će početi večeras u 23:00 sati.

Plenković najavio promjene: Evo kada pada cijena goriva u Hrvatskoj

Četvrtak, 16.04.2026 | 20:33

Predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković najavio je danas, 16.aprila, da će gorivo nakon niza poskupljenja od utorka, 21.aprila ipak malo pojeftiniti.

Viktorija Bekam: Trudili smo se da budemo najbolji roditelji

Četvrtak, 16.04.2026 | 19:32

Viktorija Bekam je rekla da su ona i njen suprug Dejvid „oduvijek pokušavali da budu najbolji mogući roditelji“.

"Lavice" u grupi sa Mađarskom, Slovenijom i Islandom

Četvrtak, 16.04.2026 | 19:09

Mađarska, Slovenija i Island biće rivali ženskoj rukometnoj reprezentaciji Crne Gore u grupi A u Oradei na EHF Euru, odučeno je žrijebom u Katovicama.   

Gorčević: Ponosna sam što je Vlada utvrdila Prijedlog za promjenu Ustava

Četvrtak, 16.04.2026 | 19:26

Ponosna sam što je Vlada, čiji sam član, utvrdila Prijedlog za promjenu Ustava koji predviđa ukidanje imuniteta članovima Vlade, kazala je na mreži X ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.    

Ivanović razgovarao sa Anitom Orban: Odlični odnosi Crne Gore i Mađarske, snažna podrška EU integraciji

Četvrtak, 16.04.2026 | 18:55

Potpredsjednik Vlade Crne Gore za vanjske i evropske poslove Filip Ivanović razgovarao je sa mađarskom ekspertkinjom za spoljnu politiku Anitom Orban, saopšteno je iz Vlade Crne Gore.   

Jedna greška može poništiti dejstvo vitamina K

Četvrtak, 16.04.2026 | 18:44

Vitamin K je važan nutrijent za zgrušavanje krvi i zdravlje kostiju, ali njegov učinak u velikoj mjeri zavisi od načina na koji se unosi u organizam. Stručnjaci upozoravaju da jedna česta greška može značajno smanjiti njegovu apsorpciju.