Ponedjeljak, 20.05.2024 | 21:37
IZVOR: citymagazin.rs

NOVA STUDIJA - Ako RADITE ovo dok VOZITE automobil, možda ste PSIHOPATA

U intervjuima sa skoro 1.000 nJemačkih vozača, otkriveno je da oko 600 njih koristi svoje mobilne uređaje tokom vožnje. Pored toga što su povezani sa strahom od propuštanja i antisocijalnim ponašanjem, problematični korisnici pametnih telefona pokazuju još tri negativne osobine poznate kao „mračna trijada“ – narcizam, makijavelizam i psihopatiju, piše NY Post.




Foto: Ilustracija/Pexels.com 

„Problematično korišćenje pametnog telefona je odličan prediktor bez obzira na crte ličnosti ‘tamne trijade'“, napisali su autori studije, dodajući potencijalni recept za rješavanje problema.

„Budući da se ovaj faktor može lakše promijeniti nego ličnost, problematično korišćenje telefona treba da bude usmjereno na intervencije javne bezbjednosti, obuku vozača i sudsko-psihološku procjenu sposobnosti vozača“, dodaju oni.

Istraživački tim je takođe predložio druge načine za suzbijanje uobičajene upotrebe mobilnog telefona.

„To bi mogla biti dobra strategija da se pomogne ljudima da smanje upotrebu mobilnih uređaja u svakodnevnom životu, što bi indirektno trebalo da smanji šanse za korišćenje telefona na putu i ​​spriječi nezgode“, kažu autori studije.

Takođe, osim što ugrožava bezbjednost na putu, upotreba mobilnih telefona može dovesti do velike zavisnosti. Stalni protok poruka i informacija sa mobilnih telefona može preplaviti mozak i onemogućiti fokusiranje na bilo šta duže od nekoliko minuta, što može stvoriti dugoročne probleme sa fokusiranjem i održavanjem pažnje, posebno kod djece.

Slično tome, prekomjerna upotreba mobilnih telefona, posebno pre spavanja i neposredno nakon buđenja, može poremetiti kvalitet sna, što ozbiljno utiče na cjelokupno psihofizičko stanje organizma. Ovo može pogoršati pamćenje i sposobnost donošenja racionalnih odluka i smanjiti efikasnost drugih kognitivnih funkcija.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Tramp na putu da uništi fudbal, stopira izdavanje viza, Mundijal pred praznim tribinama?

Četvrtak, 15.01.2026 | 17:22

Manje od pet mjeseci uoči Svjetskog prvenstva u fudbalu, Sjedinjene Američke Države su zamrzle izdavanje viza za državljane 75 zemalja, među kojima je i dio država učesnica Mundijala.

Tešanović: Nemamo imperativ protiv Španije, ali to nije izgovor da ne pružimo maksimum

Četvrtak, 15.01.2026 | 17:06

Golman crnogorskih vaterpolista Petar Tešanović kaže da je Španija moćna ekipa, ali da on i saigrači žele da pruže maksimum i pokušaju da iznenade favorizovanog rivala.

Incident u Donjoj Gorici tokom blokade: Vozilom pokušao da prođe “na silu”, mještani Botuna ga spriječili

Četvrtak, 15.01.2026 | 16:55

U podgoričkom naselju Donja Gorica, na mjestu gdje su mještani zetskog sela Botun blokirali saobraćaj, danas je došlo do incidenta.

Španija ekipa za respekt, ne smijemo da primamo jeftine golove

Četvrtak, 15.01.2026 | 16:47

Vaterpolo reprezentacija Crne Gore igraće sjutra sa Španijom na startu glavne runde Evropskog prvenstva u Beogradu.

Dinar pred premijeru sa Slovenijom: Da primijenimo sve što smo radili do sada

Četvrtak, 15.01.2026 | 16:35

Selekor "lavova" poručio da su igrači spremni da daju maksimum.

Samardžić: Crna Gora kao da se stidi da bude dio koalicije voljnih

Četvrtak, 15.01.2026 | 16:23

Admiral u penziji Dragan Samardžić za Antenu M kaže da mu nije jasno zašto Crne Gore nije bilo u Parizu, imajući u vidu ranije donijete odluke u crnogorskom parlamentu o podršci Ukrajini kroz obuku ukrajinske vojske, kao i oko 10 miliona eura isporučene opreme Kijevu.

Kontrole u Nikšiću: Tri osobe uhapšene zbog prekršaja, oduzeta tri vozila

Četvrtak, 15.01.2026 | 16:18

Policijski službenici Odjeljenja bezbjednosti Nikšić sinoć su realizovali pojačane aktivnosti usmjerene na učesnike u saobraćaju, u okviru kojih je sprovedena intenzivna kontrola radi otkrivanja i sankcionisanja prekršaja, sa posebnim akcentom na kontrolu operativno interesantnih i sa njima povezanih lica. Tokom tih aktivnosti uhapšena su tri lica, dok su radi daljih provjera privremeno oduzeta tri putnička motorna vozila.

Murić: PES kao nekad DPS, kontinuitet sabotiranja slobodnog pristupa informacijama

Četvrtak, 15.01.2026 | 16:04

Glavni i odgovorni urednik portala Raskrinkavanje.me Darvin Murić, saopštio je da građani koji tuže institucije zbog uskraćivanja informacija, čak i kada dobiju spor, od sada će sami plaćati svoje sudske troškove, prema amandmanu PES-a na Zakon o slobodnom pristupu informacijama.

Knežević: Sam ću sebe da prijavim, sinoć sam na proslavi zapjevao “Kaćušu”

Četvrtak, 15.01.2026 | 15:48

Da me ne bi prijavljivali Upravi policije ili ministarki prosvjete sam ću sebe da prijavim. Sinoć sam na proslavi rođenja kumovog sina zapjevao “Kaćušu”, napisao je na Fejsbuku predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević.

Mještani Botuna i Park šume Zagorič blokirali više kružnih tokova u Podgorici

Četvrtak, 15.01.2026 | 15:37

Mještani Botuna blokirali su danas dva kružna toka, a mještani podgoričkog naselja Park šuma Zagorič jedan.