Petak, 06.09.2024 | 21:29
IZVOR: krstarica.rs

Znate li zašto se BOJIMO MRAKA? Možete se IZNENADITI

Strah od mraka obično svi prerastu u djetinjstvu, ali ponekad ostaje sa nama i kada smo odrasle osobe.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Između horor filmova i priča o duhovima, mrak se često povezuje sa strašnim stvarima. A za mnoge ljude ta povezanost može dovesti do stvarnog straha od mraka, naročito kod dece. Postoji pravi razlog iza ovog vrlo uobičajenog straha, a on nadilazi priče o duhovima i strašne filmove koje ste čuli i gledali (iako su i oni deo toga).

Strah od mraka poznat je kao ‘pripremljeni strah’

„Vidio bih strah od mraka kao nešto što nazivamo pripremljenim strahom“, rekao je Martin Entoni, profesor psihologije na Univerzitetu Toronto Metropolitan.

„To znači da smo spremni ili predisponirani da razvijemo strahove od nekih stvari više od drugih“, dodao je. Ti pripremljeni strahovi proizlaze iz onoga što bi bilo opasno za naše praistorijske pretke – stvari poput visina, paukova, zmija i mraka.

„Vjerovatno smo tokom evolucije, kroz prirodnu selekciju, izgrađeni da razvijemo ovaj strah, a mrak bi bila jedna od onih situacija kojih bismo se lakše bojali“, dodao je Entoni.

Strah od mraka je vrlo čest

Prema Kristal Lujs, kliničkom psihologu s Nacionalnog instituta za mentalno zdravlje, strah od mraka vrlo je čest, naročito među djecom, piše Huff Post.

„Strahovi su normalan dio dječjeg razvoja. Vidimo priličan broj dece koja se boje mraka, što je razvojno prikladno“. Ali, dodao je Entoni, većina dece s vremenom preraste taj strah.

Može proizaći iz straha od nepoznatog

„Većina stvari zbog kojih se osjećamo nelagodno su stvari koje vidimo kao nepredvidljive i izvan naše kontrole“, rekao je Entoni. Kada je riječ o mraku, postoji neizvesnost – „ne znamo što je tamo“, To takođe može biti posljedica određenih životnih događaja.

Strah od mraka traje kod mnogih ljudi u odrasloj dobi – otprilike 11 odsto stanovništva SAD-a boji se mraka, rekao je Džon Mayer, klinički psiholog, za Glamour Magazine.

Neki odrasli mogu se bojati mraka kao rezultat negativnog iskustva koje su imali noću. Bilo da se radi o pljački ili napadu ili nečem trećem, to bi iskustvo mogli povezati s noći i mrakom.

Strah od mraka mogao bi čak da bude sastavni deo posttraumatskog stresnog poremećaja povezanog s negativnim incidentom. Ako je to slučaj, dobra je ideja da se potraži podrška od psihologa ili psihijatra.

Ključno je pratiti ovaj strah i primjetiti da li ometa vaše normalne aktivnosti. Kada strah ometa svakodnevni život ili utiče na međuljudske odnose, onda je definitivno vrijeme da se potraži pomoć.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

U Tivtu zapaljeno vozilo sveštenika Mijajla Backovića

Srijeda, 04.02.2026 | 11:02

"Rendž rover" beogradskih tablica koji koristi sveštenik Mitropolije crnogorsko-primorske Srpske pravoslavne crkve (SPC) Mijajlo Backović zapaljen je sinoć u Tivtu, saznaju "Vijesti" iz više izvora.

Nakon krađe kutije: Porodica osumnjičenog vratila novac i donirala za liječenje dječaka

Srijeda, 04.02.2026 | 13:07

Porodica Beranca J.P. (27) koji je osumnjičen da je ukrao humanitarnu kutiju iz jednog beranskog kafića, nadoknadila je sva otuđena novčana sredstva i dodatno donirala za liječenje dječaka Vjekoslava Ivanovića.

Žakelj rođenje sina proslavio pobjedom: Veoma sam srećan, hvala navijačima

Srijeda, 04.02.2026 | 09:14

Dan uoči gostovanja Ulmu, Andrej Žakelj dobio je sina Jana, da bi lijepu čestitku dobio i od svojih izabranika koji su slavili u Njemačkoj 103:90.

U Beogradu uhapšen crnogorski državljanin osumnjičen za pokušaj ubistva

Srijeda, 04.02.2026 | 12:13

Pripadnici Policijske uprave za grad Beograd, Trećeg odeljenja Uprave kriminalističke policije, u koordinaciji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, rasvetlili su krivično djelo teško ubistvo u pokušaju i uhapsili državljanina Crne Gore V. M. (21) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio ovo krivično djelo, navodi MUP u saopštenju, prenosi N1 Beograd.

Svjetski dan borbe protiv raka: Fondacija „Budi human“ u posljednjoj deceniji pomogla 50 djece oboljele od karcinoma

Srijeda, 04.02.2026 | 12:17

Svjetski dan borbe protiv karcinoma, koji se obilježava svakog 4. februara širom svijeta pod okriljem Unije za međunarodnu kontrolu raka (UICC), snažan je podsjetnik da borba protiv malignih bolesti nije samo medicinski, već i društveni izazov. Kroz podizanje svijesti, edukaciju i zajedničko djelovanje pojedinaca, institucija i zajednica, ovaj dan poziva na solidarnost i odgovornost prema onima koji vode najteže bitke. 

Vremenska prognoza - ČETVRTAK u znaku ovih temperatura

Srijeda, 04.02.2026 | 21:30

U četvrtak se očekuje mjereno do potpuno oblačno vrijeme, povremeno kiša ili pljusak sa grmljavinom.

Knežević: Ne želimo da budemo saučesnici u ubijanju interesa srpskog naroda

Srijeda, 04.02.2026 | 20:46

Lider Demokratske narodne partije, Milan Knežević, kao ključni razlog izlaska te stranke iz Vlade navodi, kako kaže, odbijanje da se riješe "osnovna elementarna prava lingvističke većine u Crnoj Gori koja se izjasnila da govori srpskim jezikom". To je rekao u magazinu OKO na RTS-u.

Piperović: Ne znam gdje je Mitrović, sačekaću više informacija

Srijeda, 04.02.2026 | 19:41

Pravni zastupnik bivše specijalne tužiteljke Lidije Mitrović, advokat Zoran Piperović, u izjavi za Portal RTCG kazao je da se ne sjeća kada se posljednji put čuo sa svojom branjenicom, ali da su tada raspravljali o ustavnoj žalbi. Ističe da ne zna gdje se nalazi, ali da ne bi spekulisao o bjekstvu. Ističe da će sačekati da o slučaju dobije više saznanja.

Adžić: Institucije sistema zakazale, odgovornost najviše na Upravi policije

Srijeda, 04.02.2026 | 19:26

Slučaj odbjeglog Miloša Medenice otkrio je da ključne institucije i državni organi nemaju adekvatnu saradnju i komunikaciju, što dalje pokazuje da sistem u državi ne funkcionište. To je u emisiji „Kontakt“ na RTNK poručio član predsjedništva Građanskog pokreta URA i nekadašnji ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić.

Sokol: Prozor EU za Crnu Goru neće biti zauvijek otvoren

Srijeda, 04.02.2026 | 21:36

Hrvatski poslanik u Europskom parlamentu Tomislav Sokol upozorio je na usporavanje donošenja zakona ključnih za zatvaranje pregovaračkih poglavlja, poručivši da Crna Gora ne smije propustiti rijetku priliku za nastavak europskog puta.

Advokatska komora: Oduzimanje imovine bez vođenja postupka i utvrđivanje krivice krši pretpostavku nevinosti

Srijeda, 04.02.2026 | 21:23

Predsjednik Advokatske komore Crne Gore Danilo Mićović medijima je uputio tekst primjedbi, predloga i sugestija na Nacrt Zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću.

Lamin Jamal ispisuje istoriju: Najmlađi u La Ligi, ispred Maradone po golovima

Srijeda, 04.02.2026 | 21:09

Kada je fudbaler zaista poseban, to se vidi odmah. Lamin Jamal je danas jedan od najuticajnijih igrača svjetskog fudbala, a njegov trag na igru Barselone je nemoguće ignorisati. Bilo u zatvorenim, teškim mečevima ili u otvorenim duelima, mladi krilni igrač uvijek pronalazi rješenja — uz vrhunski dribling, viziju i sve izraženiju efikasnost pred golom.

EU odobrila zajam od 90 milijardi eura za Ukrajinu

Srijeda, 04.02.2026 | 20:48

Ambasadori Evropske unije (EU) odobrili su danas detalje zajma od 90 milijardi eura za Ukrajinu, dogovorenog u decembru na nivou lidera EU, kako bi se pokrila većina finansijskih potreba Kijeva u periodu 2026–2027. godine i omogućio nastavak odbrane države.

Džejms Harden otišao u Klivlend u zamjenu za Garlanda

Srijeda, 04.02.2026 | 20:37

Los Anđeles Klipersi trejdovali su Džejmsa Hardena u Klivlend Kavalirse, a zauzvrat dobili beka Darijusa Garlanda i pika druge runde drafta, prenosi Šems Čaranija.

Gejts se kaje zbog druženja s Epstinom: Bio sam glup što sam gubio vrijeme s njim

Srijeda, 04.02.2026 | 20:25

Bil Gejts (70) izjavio je u ekskluzivnom intervjuu za 9 News iz Australije da žali zbog svakog minuta provedenog s Džefrijem Epstinom, ističući da nikada nije posjetio njegovo ostrvo niti imao veze s drugim ženama.