Četvrtak, 26.09.2024 | 21:30
IZVOR: yumama

Da li vam dijete pod stresom? Uradite test i saznajte

Na koje oblike ponašanja bi roditelji trebalo da obrate pažnju?




Foto: Ilustracija, Pixabay

Djetinjstvo bi trebalo da bude najbezbrižniji period u životu, ali nije uvijek baš tako. Sve veći broj djece osjeća anksioznost i stres, a Natali Kosta, osnivačica organizacije Power Thoughts koja se bavi mentalnim blagostanjem dece, kaže da je "život djece danas brži i zahtjevniji".

Ona je napravila kviz koji može da vam pomogne da procijenite nivo stresa vašeg djeteta – uzmite u obzir ponašanje mališana u posljednjih nekoliko nedjelja, a odgovore bodujte sa dva poena za "da", jedan bod za "ponekad" i nula za "ne".

Odgovorite na sledeća pitanja, pa saberite poene.
1. Da li vaše dijete poslije škole ide pravo u svoju sobu, tražeći da večera samo, u sobi i izbjegava da se uključuje u porodične aktivnosti kao što je gledanje televizije?

2. Da li vaše dijete postaje ljuće nego obično ako gubi dok učestvuje u sportskim ili društvenim igrama sa svojom braćom, sestrama ili drugarima? 

3. Da li za vrujeme jela vaše dijete kaže da nije gladno ili da ne voli stvari koje je ranije voljelo da jede? Ili, možda gricka mnogo više nego ranije i konstantno nešto jede?

4. Da li vam dete traži pomoć za neke osnovne zadatake koje inače može samo da obavi, poput oblačenja ili sjeckanja hrane?

5. Ako imate starije dijete, da li skroluje po društvenim mrežama mnogo više nego obično? Ili, ako je u pitanju mlađe dijete i nema telefon i društvene mreže, da li češće traži da gleda snimke na Jutjubu?

6. Ako bi dijete došlo u situaciju da mu je omiljena majica oprana, a treba da ide na neki rođendan, da li bi se razbesnjelo više nego što je to uobičajeno za njegovo ponašanje i karakter?

7. Situacija je sljedeća – dijete se muči da uradi domaći zadatak, da nešto pročita ili da sastavi neku igračku kako treba. Da li sebe naziva glupim ili glupanom?

8. Da li je dijete prestalo da vam priča o svojim prijateljima i o tome kako je provelo dan? Kada mu postavljate pitanja, čak i o onome što ga najviše zanima i u čemu uživa, da li dobijate jednosložne odgovore, tipa da, ne?

9. Da li vaše dijete ili tinejdžer pridaje manje važne svom izgledu i brizi o sebi – ne tušira se često kao inače, ne želi da se ošisa, da pere zube?

10. Da li dijete negoduje što ide u školu i pokušava da je izbjegne, iako ranije nije bio takav slučaj?

11. Da li vaše dijete spava više nego obično, da li mu je teško da zaspi uveče ili se budi u neuobičajeno vrijeme? Ako je u pitanju mlađe dijete, da li je možda počelo ponovo da piški u krevet?

12. Da li se dijete često žali na bol u stomaku, nozi ili na glavobolju?

13. Kada dijete treba da ode kod drugara, na trening ili neko drugo mjesto na koje inače voli da ide, da li vam odjednom govori da ne želi da ide bez vas?

14. Da li se dijete u posljednje vrijeme brže ljuti na brata ili sestru, na drugare, pa čak i zbog sitnica poput uzimanje igračke koja im se sviđa ili nekog bezazlenog zadirkivanja?

15. Da li je vaše dijete izgubilo interesovanje za igru i zabavu? Ne želi više da se igra igračkama ili da trči napolju i igra se loptom? Prati vas po kući umjesto da se druži sa svojom braćom, sestrama?

Odgovori

Ukoliko na ovom testu bilježite devet ili manje poena, to je sjajna vijest – zvuči kao da je mentalno stanje vašeg djeteta u savršenom redu, prenosi britanski The Sun.

Ako na kvizu imate deset ili više poena, vaš mališan se možda trenutno bori sa stresom i potrebna mu je vaša pomoć. Neki uobičajeni znaci su promjena apetita, spavanje manje ili više nego inače, povlačenje od okoline. Neka od ovih ponašanja roditelji često tumače kao izbirljivost, skok u razvoju ili ga pripisuju pubertetu, a zapravo mogu da budu pokazatelji da je dete pod stresom.

U nekim slučajevima su okidači stresa očigledni – pred djetetom su neki važni testovi ili zadaci, neko od bliskih ljudi je bolestan, desilo se preseljenje i promjena okoline. Ako ništa od toga nije slučaj kod vas, pokušajte da razumijete šta se krije iza stresa kod vašeg mališana, tj. šta je uzrok, a zatim i kako možete da mu olakšate i pomognete.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Pucnjava u Vašingtonu: Trampa sklonilo obezbjeđenje, Melanija se sakrila ispod stola (VIDEO)

Nedjelja, 26.04.2026 | 08:20

Donald Tramp je hitno evakuisan sa večere Udruženja dopisnika iz Bijele kuće nakon što su se začuli pucnji. Osumnjičeni, koji je u pritvoru, identifikovan je kao Kol Tomas Alen (31). U pucnjavi je jedan pripadnik obezbjeđenja ustreljen u zaštitnoj opremi.

Jokić o incidentu: "Ne kajem se"

Nedjelja, 26.04.2026 | 09:01

Košarkaš Denvera Nikola Jokić prokomentarisao je svoje ponašanje na kraju duela sa Minesotom.

Tramp nakon pucnjave: Mislio sam da je nekom ispao poslužavnik, napadač morao mnogo toga da prođe da bi došao do mene

Nedjelja, 26.04.2026 | 08:46

Američki predsjednik Donald Tramp  izjavio je danas da hotel „Hilton“ u Vašingtonu u kojem se dogodila pucnjava tokom godišnje večere Udruženja dopisnika Bijele kuće kojoj je prisustvovao, „nije baš sigurna zgrada“, te je istakao da bi balska dvorana u Bijeloj kući, čiju je izgradnju pokrenuo, imala brojne prednosti.

Vremenska prognoza - NEDJELJA donosi OVE temperature

Subota, 25.04.2026 | 21:52

Pročitajte vremensku prognozu za sjutra.

Leković: Aco Đukanović za jedan dan zaradio 743.000 eura na palati u kojoj je boravio Njegoš

Nedjelja, 26.04.2026 | 09:27

Biznismen Aco Đukanović prodao je palatu Ivanović koja se nalazi u kotorskom naselju Dobrota, a koju je prije skoro dvije decenije kupio preko sumnjivih transakcija sa ofšor kompanijama, tvrdi poslanik Demokrata Momčilo Leković.

Tramp: Vodim dobre razgovore sa Putinom i Zelenskim, cilj je hitno okončanje rata

Nedjelja, 26.04.2026 | 21:35

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da vodi "dobre razgovore" sa predsjednicima Rusije i Ukrajine, Vladimirom Putinom i Volodimirom Zelenskim, u nastojanju da se okonča rat u Ukrajini.

Stijepović: Da se u Crnoj Gori desila pucnjava kao u SAD-u posluga mafije bi od svakog metka pokušala da napravi politički kapital

Nedjelja, 26.04.2026 | 21:20

Da se u Crnoj Gori desilo ono što se desilo u Americi, kada je na večeri Udruženja dopisnika iz Bijele kuće u Vašington Hiltonu naoružani napadač otvorio vatru i ranio agenta Tajne službe, posluga mafije u institucijama danas bi vrištala, tražila ostavke i pokušavala da od svakog metka napravi politički kapital, kazao je u saopštenju poslanik Demokrata Duško Stjepović.

Širi se snimak nezavisnog novinara: Pogledajte šta je radio šef FBI-a dok se pucalo!

Nedjelja, 26.04.2026 | 20:57

Pojavio se novi snimak sa gala večere u Vašingtonu na kojoj je došlo do pucnjave, a koja se širi društvenim mrežama. Objavio ju je nezavisni novinar Aaron Parnas.  

Urošević: Koncesioni plan predviđa rast broja putnika sa tri na devet miliona godišnje; Đurović: Nećemo podržati nijedno rješenje štetno po državu

Nedjelja, 26.04.2026 | 21:06

Predlog koncesionog ugovora za Aerodrome Crne Gore potrebno je detaljno analizirati kako bi se donijela najbolja odluka u interesu države i zapaoslenih, ocijenili su sagovornici u emisiji Specijal na RTV Podgorica.  

Lalatović Travel: Nije bilo namjere diskriminacije, izvinjenje upućeno putnici

Nedjelja, 26.04.2026 | 20:41

Kompanija Lalatović Travel oglasila nakon objave putnice Marsele Sukić i Bošnjačke stranke koja je događaj kvalifikovala kao vjersku diskriminaciju. U saopštenju navode da su, kao firma koja već dvije decenije posluje u oblasti prevoza putnika, osjetili obavezu da se obrate javnosti i pojasne okolnosti slučaja.

Klub odbornika DPS Podgorica: Naša podrška inicijativi SEP-a za smjenu Borovinić Bojović je neupitna

Nedjelja, 26.04.2026 | 20:26

Odbornici Demokratske partije socijalista u Skupštini Glavnog grada će potpisati inicijativu Stranke evropskog progresa za razrješenje predsjednice lokalnog parlamenta Jelene Borovinić Bojović.

Radović: Građani Crne Gore jako malo izloženi rastu euribora, nema razloga za paniku

Nedjelja, 26.04.2026 | 21:02

Guvernerka Centralne banke Irena Radović poručila je da umjereni rast euribora nema značajan uticaj na crnogorske građane, te da nema razloga za paniku.

Zvezda slavila u derbiju i osvojila titulu

Nedjelja, 26.04.2026 | 20:03

Poznat je šampion i u Srbiji – Crvena zvezda je danas, u 179. vječitom derbiju, pobijedila Partizan 3:0 i matematički osvojila titulu.

Učesnici Mundijala 2026 dobijaju više novca: FIFA sprema povećanje fonda

Nedjelja, 26.04.2026 | 21:16

FIFA je spremna da poveća nagradni fond i naknade za učešće za svih 48 reprezentacija koje će igrati na Svjetskom prvenstvu 2026 u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Meksiku.

Zečević: Stekli su se uslovi za izdvajanje gradskog prevoza iz „Puteva“

Nedjelja, 26.04.2026 | 21:31

Gradski prevoz u Podgorici mogao bi biti izdvojen iz preduzeća „Putevi“, nakon perioda stabilnog i pozitivnog poslovanja. Iz uprave navode da su se stekli uslovi za taj korak, uz planove daljeg razvoja i usklađivanja sa evropskim standardima, saopštio je za Dnevnik izvršni direktor preduzeća, Radoš Zečević.