Četvrtak, 02.01.2025 | 17:00
IZVOR: superžena.rs

Ključna osobina za USPJEH djeteta: Kako je razviti od NAJRANIJIH dana?

Jedna osobina koja se stiče u djetinjstvu presudna je za uspjeh djece kada odrastu. Evo šta je u pitanju.




Foto: Ilustracija/ Pixabay.com

Novac nije najvažniji na svijetu, ali na mnogo načina olakšava život, pa nije ni čudo što mnogi roditelji žele da im djeca budu uspješna i u finansijskom smislu.

Ukoliko je to i vaša želja, iznenadiće vas podatak da jedna osobina koja se stiče još u djetinjstvu mnogo može da utiče na šanse za uspjeh kasnije u životu.

Psiholozi su na Novom Zelandu pratili 1.000 djece iz grada Danidina od 1972. godine kako bi otkrili faktore iz djetinjstva koji imaju najveći uticaj na njihov razvoj i život kasnije, kada odrastu.

Ispostavilo se da kasniji uspjeh nema baš mnogo veze sa obrazovanjem, umrežavanjem, odnosno sticanjem kontakata ili s radnom etikom. Umjesto toga, naučnici su utvrdili da mnogo veći uticaj ima nešto drugo – najuspješnije odrasle osobe su one koje su tokom odrastanja pokazivale više samopouzdanja od svojih vršnjaka, imale visok nivo discipline i emocionalne inteligencije.

Naučnici o skupu ove tri karakteristike govore kao o emocionalnom koeficijentu ili naprosto o emocionalnoj inteligenciji (EQ).

Osobe koje imaju veću emocionalnu inteligenciju pokazuju i više empatije, imaju pozitivniji stav, donose informisanije odluke i lakše priznaju kada griješe, prenosi Njujork post.

S druge strane, djeca sa niskim EQ imaju manje šanse da budu materijalno uspješna kada odrastu. Kako su saopštili naučnici, oni imaju veće šanse da do svojih tridesetih godina imaju manja primanja, loše navike u trošenju, a manja je i vjerovatnoća da će imati neku ušteđevinu, svoj dom ili da će u nešto ulagati novac.

Emotivna inteligencija učesnika studije procenjivana je u redovnim intervalima tokom cijelog detinjstva, u uzrastu od tri, pet, sedam, devet i 11 godina, posmatranjem ponašanja djece, intervjuisanjem njihovih roditelja i sprovođenjem anketa sa njihovim nastavnicima.

Utvrđeno je da postoji snažna veza između sposobnosti djeteta da redovno tumači i kontroliše svoje emocije i budućeg profesionalnog uspjeha tog djeteta kada odraste.

"Sva djeca ponekad imaju problem sa samokontrolom, ali oni koji imaju nizak EQ pokazali su lošu samokontrolu u različitim situacijama i godinama", objasnili su naučnici sa Univerziteta Otago za časopis "American Scientist".

Naučnici su takođe istakli da visok EQ može da bude važan faktor na radnom mjestu, da utiče na to koliko dobro zaposleni sarađuju i komuniciraju sa svojim kolegama na poslu.

Emocionalna inteligencija se razvija još u detinjstvu, najviše uz pomoć bliskih, odraslih osoba u okruženju koje podstiču komunikaciju, prihvataju svoje emocije i otvoreno i iskreno govore o svojim problemima.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Jakšić Stojanović: Neselektivna PROVJERA diploma ministara i poslanika

Utorak, 29.04.2025 | 19:40

Poslanici su raspravljali o setu zakona iz obrazovanja, nauke i inovacija. Najviše rasprave bilo je o zakonu o priznavanju inostranih diploma i izjednačavanja kvalifikacija čije izmjene, kako tvrdi resorna ministarka Anđela Jakšić Stojanović, predviđaju strože provjere, a tražiće da ne samo falsifikovanje već i kupovina diploma bude krivično djelo. I vlast i opozicija pozdravljaju izmjene zakona, a ministarka najavljuje neselektivnu provjeru diploma svih građana ali i ministara i poslanika.

Uhapšena jedna osoba - Osumnjičen za ubistvo Nikšićanina Ljubiše Mrdaka

Srijeda, 30.04.2025 | 13:00

D.B. alijas D.P .iz Banjaluke uhapšen je na osnovu međunarodne potjernice koju je za njim raspisao Interpol u Podgorici zbog oružanog razbojništva kada je ubijen radnik obezbjeđenja Pošte Ljubiša Mrdak, a za koje je nedavno oslobođen krivice, potvrđeno je za ATV.

Kako da kontrolišete STRES u šest koraka? Dnevne rutine koje uspostavljaju KONTROLU nad životom

Utorak, 29.04.2025 | 18:46

Stres je neizbježan deo savremenog života, ali ako ne naučite kako da upravljate njime, on može imati značajan uticaj na vaše mentalno i fizičko zdravlje.

Prirodan sjaj i čista kosa uz pomoć PRIRODNIH sastojaka iz kuhinje

Utorak, 29.04.2025 | 19:21

Eliksir za snažnu kosu.

Đoković se oglasio POSLE povlačenja

Srijeda, 30.04.2025 | 08:11

Teniser Novak Đoković objavio je poruku na društvenim mrežama nakon što se povukao sa Mastesa u Rimu.

Instruktor vožnje OTKRIVA: Zbog OVIH GREŠAKA najviše se pada na vozačkom ispitu

Srijeda, 30.04.2025 | 18:26

Ako se pripremate za vozački ispit, korisno je znati koji su najčešći propusti koje kandidati čine kako biste ih izbjegli i povećali svoje šanse za uspješan prolaz. 

Peđa Jovanović ISKRENO o borbi s alkoholizmom: PIO sam flašu viskija dnevno, žena me ostavila

Srijeda, 30.04.2025 | 18:06

Pjevač Peđa Jovanović (47), poznat po brojnim hitovima i dobroj atmosferi na nastupima, važi za nekoga ko zrači pozitivnom energijom i djeluje smireno i stabilno.

RECEPT za SLASNU tjesteninu od ZELENOG KELJA

Srijeda, 30.04.2025 | 17:34

Gotova za pola sata!

PALO POMIRENJE Ane i Bastijana? Švajnštajger snimljen ponovo sa burmom na ruci (FOTO)

Srijeda, 30.04.2025 | 17:25

Poslije višenedeljnih nagađanja o turbulenciji u braku između Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera, desio se totalni preokret.

Milatović: Sa dubokim pijetetom SJEĆAMO SE šestoro nevinih civila stradalih u NATO bombardovanju Murina

Srijeda, 30.04.2025 | 16:55

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović objavio je na društvenoj mreži “X” da se sa pijetetom sjećamo šestoro nevinih civila koji su stradali u NATO bombardovanju Murina.

DPS Kotor: PETICIJA za spas Crnogorske plovidbe

Srijeda, 30.04.2025 | 16:49

Opštinski odbor Demokratske partije socijalista Kotor obavještava javnost da će u narednim danima započeti potpisivanje peticije za očuvanje Crnogorske plovidbe AD, preduzeća koje ima neprocjenjiv značaj za Kotor, Boku Kotorsku i cjelokupno crnogorsko pomorstvo.

Fanovi ODUŠEVLJENI: Ove zvijezde biće SPECIJALNI GOSTI na Evroviziji (VIDEO)

Srijeda, 30.04.2025 | 16:20

Nakon što su zbog jednog videa krenule glasine da će hrvatski pjevač Bejbi Lazanja i ove godine nastupiti na Evroviziji, stigao je i zvaničan odgovor.

PRETRESI u više gradova na primorju

Srijeda, 30.04.2025 | 16:06

U više gradova na primorju u toku su pretresi, saopšteno je nezvanično CdM-u iz policije.

Zatvorenica PRETUČENA u UIKS-u

Srijeda, 30.04.2025 | 15:53

Zatvorenica J.J. koja izdržava kaznu zbog ubistva djeteta pretučena je 26. aprila u prostorijama Uprave za izvršenje krivičnih sankcija (UIKS), zadobivši tjelesne povrede, potvrđeno je Pobjedi iz te ustanove.

Arnaldi nastavlja da iznenađuje, Švjontek rutinski do POLUFINALA

Srijeda, 30.04.2025 | 15:33

Italijan se u svoj prvo četvrtfinale na nekom Mastersu palsirao pobjedom protiv Frensisa Tijafoa.