Petak, 07.02.2025 | 11:31
IZVOR: magazin.novosti.rs/krstarica

Psihoterapeut otkriva trik - Oslobodite se STRESA za samo 23 sekunde!

Najefikasniji metod za oslobađanje stresa otkrio je dr Kori Jager, psihoterapeut Detroit Pistonsa, tražeći jednostavnu praksu kako košarkaši da za samo 23 sekunde smanje stres i anksioznost - jer toliko na raspolaganju imaju NBA igrači između sudijskog zvižduka za faul i izvođenja slobodnih bacanja.




Foto: Ilustracija/ Pexels

Doktor je tražio je način kako da košarkaš smanji broj otkucaja srca prije izvođenja bacanja, i otkrio je da je to moguće uz malo vježbanja disanja. Ako NBA igrači mogu efikasno da iskoriste 23 sekunde pod takvim pritiskom, možete i vi efikasno da iskoristite male trenutke tokom dana. Dobra strana ove vježbe jeste što možete da je radite uvijek i svuda, a da drugi to uopšte ne primijete.

Na primjer, možete vježbu od 23 sekunde praktikovati prije sastanka ili važnog telefonskog poziva.

Umjesto da bezumno skrolujete društvene mreže, opsesivno razmišljate šta ćete reći na sastanku i kako ćete izvesti neko zadatak ili provjeravate poruke, vi udahnite duboko i budite potpuno prisutni u trenutku. Bez obzora gde ste, uvjek možete da se zaustavite da biste se ponovo fokusirali, da smanjite napetost i otkucajesrca za izuzetno kratko vrijeme. Sve što je potrebno je 23 sekunde.

Kako se izvodi vježba od 23 sekunde za smanjenje anksiotnosti i napetosti?

Prvo, obratite pažnju na svoje raspoloženje u datom trenutku. Napišite rečenicu ili dvije o tome. Podesite tajmer na 23 sekunde, pa jednostavno udahnite duboko. Obratite pažnju na to kako se vaš dah kreće po cijelom tijelu.

Dok vam pažnja luta, pozovite svoj fokus nazad na dah. Kada isteknu 23 sekunde, prekinite vježbu i primijetite da li se vaše raspoloženje uopšte promjenilo.

Više puta u toku dana praktikujte ovu vježbu, iskoristite trenutak da udahnete i ponovo se usredsredite. Obratite pažnju kada je vježba djelovala, a kada ste morali da je ponovite. Zabiležite to konkretnije tako što ćete zapisati trenutak, datum, vrijeme, kako ste se osjećali, lokaciju…

Možete da otkrijete i važne stvari o sebi, kao što je na primjer da li vam je bolje da se fokusirate ujutro nego uveče; imate li problema sa opuštanjem kada ste u javnosti, da li vas prisustvo određenih pojedinaca ili određenih zadataka čini posebno napetim...

Na ovaj način možete dobiti odgovore koje stvari u svom životu treba da promenite, od kojih ljudi treba da se distancirate, šta je vrijedno truda, a šta vas previše iscrpljuje, piše Krstarica.

Kada praktikujete ovu vježbu dubokog disanja od 23 sekunde, možete izgovarati afirmacije, radite je zatvorenih očiju, onako kako vama najviše prija. Uložite tokom dana vrijeme u svoje opuštanje, mir, mentalno zdravlje – ne dozvolite da vas napetost i stres obuzmu i ukradu vam fokus, svijest o ljepoti sadašnjeg trenutka.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Ministarstvo prostornog planiranja sjutra predstavlja idejno rješenje za Blok A1 naselja "Velje brdo"

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 10:25

Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine najavilo je konferenciju za medije, na kojoj će biti predstavljeno prvorangirano idejno rješenje (I nagrada) za Blok A1, u okviru prve faze realizacije naselja „Velje brdo“.

Na dva granična prelaza policija oduzela vozilo koje potražuje Mađarska i koje potražuje hercegnovska policija

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 10:18

Službenici granične policije su na dva granična prelaza oduzeli vozila koja se potražuju od strane hercegnovske policije i mađarskih organa za sprovođenje zakona, saopšten je iz Uprave policije (UP).

Tramp oštro kritikovao papu Lava: Nijesam njegov fan, užasan je za spoljnu politiku

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 10:02

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp oštro je kritikovao papu Lava XIV u nedjelju veče, osuđujući njegov stav o ratu u Iranu i rekavši da je on "užasan za vanjsku politiku".

Jovanović: Sea Dance u Budvi od 27. do 29. avgusta, bulevar Jaz - Tivat neće biti gotov do početka turističke sezone

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 09:58

Od 27. do 29. avgusta u Budvi nas očekuje Sea Dance festival, potvrdio je za "Boje jutra" na TV Vijesti prvi čovjek Opštine Nikola Jovanović. Festival će se organizovati u Bečićima, a očekuje se više od 50 hiljada gostiju.

Pomorska blokada Ormuza počinje danas

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 09:46

Pomorska blokada Ormuza počinje danas od deset sati po istočnom vremenu (16 sati po srednjoevropskom vremenu), saopštila je Centralna komanda Sjedinjenih Američkih Država (SAD).

Film „Finikove avanture” 2 u KIC-u

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 09:45

Nastavak sinhronizovanog animiranog filma „Finikove avanture 2/Finnik 2” (2025) biće prikazan u okviru filmskog programa KIC-a „Budo Tomović” u subotu, 18. aprila, u digitalizovanoj bioskopskoj sali KIC-a, u 11 sati.

Vučević čeka rivala u plej-ofu, moguć odlazak u grad u kojem je dugo igrao

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 09:14

Nikola Vučević preskočio je posljednju utakmicu Bostona u regularnom dijelu sezone, a sada njegov tim čeka rivala iz plej-ina.

SEP: Pozdravljamo ishod izbora u Mađarskoj, i Crna Gora je zrela za pravu evropsku politiku

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 09:08

Stranka evropskog progresa (SEP) snažno pozdravlja ishod jučerašnjih izbora u Mađarskoj, uvjerena da će talas vrijednosti evropske politike zapljusnuti i Crnu Goru, saopšteno je iz te partije.

Kod Baranina u stanu pronađeno 2.406 kutija i 600 kesica ljekova bez dokumentacije

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 09:00

Nakon što je granična policija juče pronašla skoro 1.500 kutija farmaceutskih proizvoda u prtljagu autobusa, u stanu A.H. (60) iz Bara nakon pretresa pronađeno je još 2.406 kutija i 600 kesica ljekova bez dokumentacije, saopšteno je iz Uprave policije.

Denver pobijedio San Antonio, Jokić u konkurenciji za MVP nagradu

Ponedjeljak, 13.04.2026 | 08:51

Košarkaši Denvera pobijedili su San Antonio 128:118 u posljednjem meču ligaškog dijela NBA lige. Nikola Jokić ostao je u konkurenciji je za nagradu za najkorisnijeg igrača (MVP), pošto je odigrao 65. utakmicu u sezoni.