Nedjelja, 09.03.2025 | 11:07
IZVOR: pobjeda.me/N1

Šta je strah od letjenja i može li da se pobijedi?

Fobije su teško razumljive, često i teško objašnjive ljudima koji ih nemaju, ili bar tako misle. Uzrok treba tražiti u psihi, često je skriven, dok se ne sretnemo „licem u lice” sa situacijom zbog koje počinjemo da osjećamo strah, koji utiče na raspoloženje i reakcije u našem tijelu.




Foto: Ilustracija/Pixabay

Strahovi nastaju u našoj psihi, mogu da budu učestali, svakodnevni, iracionalni, duga je lista koju navode istraživači koji se bave ovom temom, piše rts.rs.

Fobija „ogroman i oslabljen strah” može se odnositi na objekte, mjesta, situacije, osjećaje.

Ako govorimo o putovanjima, treba napomenuti da strah od letjenja može biti ozbiljan. Za neke je to mučno iskustvo, neki su pomislili da će umrijeti u vazduhu, a označava aerofobiju.

Danas smo svjesni da su ti strahovi iracionalni, nelogični, preuveličani.

Šta je strah od letjenja

„Strah od letjenja je iracionalan, zasnovan na metafori: avion je opasno okruženje koje treba izbjegavati”, objašnjava psiholog dr Mark Raklej i dodaje da osoba sa ovom fobijom misli da su svi avioni opasni, što izaziva strah koji registruje naš mozak.

Mozak onda stvara iskrivljenu sliku letjenja, aviona koji nam prijeti, što prouzrokuje anksioznost i neobjašnjiv strah, istakao je psiholog.

Koji su simptomi aerofobije„Ova vrsta fobije je ozbiljna, letenje se povezuje sa smrću. Simptomi su preterana zabrinutost, anksioznost i panika zbog letjenja. Ne uspijevamo da se suočimo sa smrću i prijetnjom, pa ćemo reagovati strahom koji prelazi u fobiju. Zato pri ulasku u avion oboljeli može pojačano da se znoji, ubrzano i plitko da diše, osjeti mučninu i napad straha”, navodi dr Mark Raklej.

„Postajem veoma uplašena kada se ukrcam u avion, osjećam tjeskobu, bojim se da više neću vidjeti porodicu i prijatelje”, rekla je Amber Port, menadžerka jedne turističke agencije.

Prema nekim istraživanjima, aerofobija pogađa svakog desetog čovjeka u Velikoj Britaniji.

Za generaciju bejbi-bumera letenje je bilo zastrašujuće, ali srećom nisu morali tako često da lete. Danas mnogi putuju avionom više puta tokom godine, pa često pate od straha od letjenja, s kojim moraju da se suoče.

Možete li se izliječiti strah od letjenja

Postoji nekoliko načina da se smanji patnja ili se izliječi od straha od letjenja. Specijalna kognitivna terapija je najbolji način za liječenje straha od letjenja. Liječenje se bazira na emocionalnoj strani mozga. Kada se proizvede strah, naša racionalna strana pretvara se u misli zasnovane na strahu. Oboljeli drugačije povezuje u mozgu letenje i osjećaj na letu.

„Na sesijama se usmjerimo na poreklo straha – istražuje se odakle strah. Strah je manji ako putnik ima više informacija, pa stiče samopouzdanje”, ističe dr Raklej.

Hipnoterapija je dokazani oblik terapije za rješavanje straha od letjenja. To je rad sa stručnim licem koje nam pomaže da prevaziđemo strah.

Postoji nekoliko različitih načina i tehnika upotrebe hipnoterapije za liječenje aerofobije.

„Hipnoterapija može da pomogne jer mozak ne prepoznaje razliku između mašte i stvarnosti”, objašnjava Peni Ling, članica Asocijacije hipnoterapije, SAD.

Liječenje pomoću istih rituala

Još jedna od metoda za smanjenje stresa ili anksioznosti prilikom letjenja – oblik kontrole – omogućava putnicima da se osjećaju kao da su na poznatom mjestu ili u situaciji i zato smanjuju strah povezan sa putovanjem avionom.

„Slušam istu pjesmu kad god poletim, pomaže mi da se smirim. Ima nešto u tome što imam ritual zbog čega se osjećam kao da sve držim pod kontrolom. Takođe volim da gledam stjuarde i stjuardese kako se kreću po avionu, to mi vraća hrabrost”, navela je jedna od putnica koja se liječi ovom vrstom terapije.

„Smišljanje rituala može biti presudno u borbi s aerofobijom. Rituali mogu pružiti osjećaj kontrole, komfora i predvidljivosti u situacijama koje izazivaju anksioznost”, rekao je Mensur Soraja, profesor hipnoterapije.

Vizualizacija i tehnike opuštanja poput vježbanja sa dubokim disanjem; priprema prije leta sa zadacima; saznavanje tajni letjenja uz demistifikaciju iskustva ili afirmaciju jačanja pozitivnih misli o letenju i sposobnosti oboljelog da se nosi s tim, savjetuje profesor.

Nekoliko avio-kompanija nudi kurseve da savladamo strah kada avion poleti. Svake godine, poboljšavaju se bezbjednosne procedure i razvijaju tehnike čiji je prioritet bezbjednost, od pilot-obuke i propisa do prognoza.

Ovi kursevi mogu pomoći u borbi sa strahom od letjenja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Zašto se ne razumijemo: najčešće greške u komunikaciji i kako da ih izbjegnemo

Subota, 17.01.2026 | 14:56

Često imamo sklonost da mislimo kako je komunikacija lakša nego što jeste, ili da je to nešto što prirodno dobro radimo, a ne vještina koja se može usavršavati i kojoj možemo svjesno posvetiti pažnju. Ako poboljšamo svoje komunikacijske vještine, gotovo svaki aspekt našeg života imaće koristi. Komunikolozi izdvajaju neke uobičajene loše navike koje bi trebalo da ostavimo u prošlosti – i objašnjavaju zašto.

Način na koji govorimo može da otkrije poremećaj ličnosti – navode istraživači

Nedjelja, 28.12.2025 | 18:05

Da li je moguće uočiti disfunkciju ličnosti iz nečijeg svakodnevnog govora i upotrebe riječi?

Mamurluk je zaista gori u tridesetima – i nauka zna zašto

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 11:39

Ako ste milenijalac i imate utisak da vas mamurluk sve teže pogađa otkako ste ušli u tridesete, niste jedini – i definitivno ne umišljate.

Test ličnosti: Životinja koju prvo uočite otkriva šta je vaš okidač ljutnje

Subota, 06.12.2025 | 16:29

Naše ponašanje, osjećanja i misli ono su što našu ličnost čini jedinstvenom.

jednostavan trik koji RODITELJI obožavaju - Evo kako da DIJETE zapamti vaš broj MOBILNOG TELEFONA

Subota, 15.11.2025 | 18:16

Možda se čini nepotrebnim i beskorisnim, ali pamćenje ne karakterište svako dijete. Navikli smo na ideju da je u njihovim godinama upijanje informacija i pamćenje veoma lako, ali to nije uvijek slučaj.

Janović o incidentu na blokadama: “Gospoda” se dobro opremila za protest, ako policija ne bude djelovala češće će dolaziti do ovoga

Petak, 16.01.2026 | 21:14

Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Tonći Janović, komentarisao je incident koji se dogodio danas na kružnom toku ka Nikšiću i Cetinju kada su mještani Botuna blokirali saobraćaj i saopštio da će ako policija ne bude reagovala sve češće dolaziti do ovoga.

Medojević: Da nije bilo PzP-a, srpski jezik ne bi bio u Ustavu

Subota, 17.01.2026 | 08:10

Predsjednik Pokreta za promjene Nebojša Medojević tvrdi da je lično intervenisao tokom izrade Ustava 2007. godine kako bi srpski jezik ušao u najviši pravni akt Crne Gore. U razgovoru za Pobjedu kaže da je alternativa bila ustav u kojem se Srbi i srpski jezik uopšte ne bi pominjali.

Vlada planira da stane na put blokadama saobraćaja: Uskoro izmjene i dopune Zakona o javnim okupljanjima?

Subota, 17.01.2026 | 10:41

Izmjene i dopune Zakona o javnim okupljanjima, kojima su predviđene oštrije sankcije za neprijavljena javna okupljanja koja blokiraju ključnu infrastrukturu, trebalo bi uskoro da budu predate u skupštinsku proceduru, saznaje Pobjeda.

Oboren rekord: Crna Gora i Slovenija odigrale najefikasniji meč u istoriji EHF Euro

Subota, 17.01.2026 | 08:16

Utakmica u Oslu između Crne Gore i Slovenije ušla je u istoriju evropskog rukometa, jer je viđen rekordan broj golova na jednom meču EHF Euro.

Skener u KCCG u kvaru od 15. decembra, očekuju sanaciju u skorijem roku

Subota, 17.01.2026 | 08:13

Skener – CT aparat „Philips Incisive“ u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) van funkcije je od 15. decembra 2025, saopšteno je portalu CdM iz ove zdravstvene ustanove.

Šta Knežević ovog vikenda radi u Beogradu?

Subota, 17.01.2026 | 20:44

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević juče i danas nije bio na blokadama koje organizuju mještani Botuna, a kako CdM nezvanično saznaje on od 15. januara boravi u Beogradu.  

MERS: Rješenje Agencije za zaštitu životne sredine u slučaju Mostine doneseno bez činjenične i pravne osnove

Subota, 17.01.2026 | 20:20

Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera reagovalo je povodom navoda u vezi sa poništavanjem rješenja Agencije za zaštitu životne sredine (EPA) i zatvaranjem Mostine, i saopštilo da je bilo u zakonskoj obavezi da ga poništi jer je doneseno bez činjenične i pravne osnove.

Policija sankcionisala 13 osoba zbog blokade saobraćaja u Donjoj Gorici

Subota, 17.01.2026 | 19:45

Službenici Uprave policije – Odjeljenja bezbjednosti Podgorica sankcionisali su danas 13 osoba koje su tokom neprijavljenog okupljanja u naselju Donja Gorica vozilima blokirale saobraćaj, saopšteno je iz Uprave policije.

Poslanice DPS-a: Hitno identifikovati one koji prijete Elzi Numanović

Subota, 17.01.2026 | 19:06

Poslanice Demokratske partije socijalista uputile su podršku odbornici te partije u Skupštini opštine Bijelo Polje, Elzi Numanović zbog, kako su navele, prijetnji koje su joj upućene preko društvenih mreža.    

Hakeri sada mogu špijunirati putem slušalica i zvučnika

Subota, 17.01.2026 | 20:31

​Googleov dodatak Fast Pair namijenjen je povezivanju slušalica i zvučnika s Android ili ChromeOS uređajem samo jednim dodirom. Ali, sada se čini da je cijena te pogodnosti sigurnosna ranjivost koja bi milione uređaja mogla ostaviti otvorenima za hakere i prisluškivače.

„Plave“ izgubile od Borusije, u posljednjih devet minuta dale samo gol

Subota, 17.01.2026 | 19:16

Korak naprijed, korak nazad, to je očigledno sudbina najmlađe ekipe u ovogodišnjem izdanju Lige šampiona.

Tramp od 1. februara uvodi carine evropskim zemljama zbog Grenlanda

Subota, 17.01.2026 | 21:00

Predsjednik SAD Donald Tramp najavio je nove carine od 10 odsto na Veliku Britaniju, Dansku i druge evropske zemlje zbog njihovog protivljenja da Sjedinjene Američke Država preuzmu Grenland, prenosi N1 Beograd.

Bečić sa Rajzing Rajnke: Interes SAD je stabilna i demokratska Crna Gora

Subota, 17.01.2026 | 18:32

Potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Aleksa Bečić primio je juče u oproštajnu posjetu, ambasadorku Sjedinjenih Američkih Država Džudi Rajzing Rajnke, i tom prilikom ocijenjeno je da je interes SAD stabilna i demokratska Crna Gora.

Završene trosatne blokade mosta prema Cetinju i na putu ka Virpazaru, sjutra u podne novo okupljenje

Subota, 17.01.2026 | 18:15

Blokade na mostu na Sitnici prema Cetinju i kod restorana “Jezero” u Vranjini koje su mještani Botuna započeli u 15 sati za danas su završene, a kako je kazao jedan od organizatora današnje blokade u Donjoj Gorici, Bojan Tezić, novo okupljanje će najvjerovatnije biti sjutra u podne u Zeti.

Kako stres svakodnevno utiče na zdravlje crijeva i varenje?

Subota, 17.01.2026 | 19:01

Svakodnevni stres, od neočekivanih računa do osjećaja potcijenjenosti na poslu, može negativno uticati na zdravlje crijeva, upozorava nutricionistkinja Kim Plasa.