Nedjelja, 16.03.2025 | 08:22
IZVOR: pobjeda.me

Psi osjećaju promjene kod vlasnika

Psi doživljavaju svijet mnogo drugačije od ljudi, oslanjajući se na svoja pojačana čula, a sve to pomaže im da prepoznaju mnoge promjene kod ljudi.




Foto: Ilustracija/Pixabay

Njihov oštar vid, njuh i sluh omogućavaju im da prepoznaju emocije, fiziološke promjene, bolesti i faktore životne sredine.

Psi su osjetljivi na ljudske emocije jer prepoznaju promjene u tonu glasa, govoru tijela i mirisu. Ukoliko se vlasnik vrati kući sa osmijehom, pas će radosno mahati repom i tražiti da se mazi.

Profesionalna trenerica pasa Erika Lesa otkrila je da ukoliko osoba uđe u dom tiho i izbjegava kontakt, pas će primijetiti promjenu i odlučiti da se povuče, prenosi Klix.ba.

Mnoge vlasnice primjećuju i promjene u ponašanju njihovih ljubimaca tokom trudnoće. Shodno tome da psi mogu da osjete hormone, moguće je da prepoznaju suptilne promjene na tijelu trudnice.

Psi instinktivno prepoznaju strah kod ljudi kroz miris, govor tijela i izraze lica što može da izazove reakciju "bori se ili bježi". Osim toga, negativnost može imati manji uticaj na pse. Ukoliko negativnost izaziva stres i anksioznost kod osobe, onda emocije mogu uticati na psa. Emocionalno nepredvidive osobe emituju hemijske signale koje psi mogu da osjete, što im pomaže da prepoznaju potencijalno nesigurne situacije.

Također, psi su poznati po svojoj sposobnosti da prepoznaju bolesti kroz miris. Najveći pokazatelj bolesti je najčešće promjena mirisa tijela, a psi mogu otkriti metaboličke promjene u dahu i na koži.

Pojedine vremenske promjene poput oluja koje mijenjaju atmosferski pritisak koji drži mirise bliže zemlji omogućava psima da osjete promjene u vremenu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Zašto jedemo kada nismo gladni? Niz psiholoških faktora krije se iza ove navike

Četvrtak, 07.05.2026 | 16:30

Kada se suočimo sa viškom kilograma, često se zapitamo: "Kako se ovo desilo?". Često se javlja i osjećaj da se više ne prepoznajemo u ogledalu.

Postpraznični blues – Januar je gotov, jeste li spremni za februar?“

Srijeda, 28.01.2026 | 11:16

Nakon praznika, usporenog ritma, kasnih buđenja i manje obaveza, povratak poslu mnogima je teži nego što su očekivali. Fokus slabi, motivacija kasni, a energija je „na rezervi“.

Zašto se ne razumijemo: najčešće greške u komunikaciji i kako da ih izbjegnemo

Subota, 17.01.2026 | 14:56

Često imamo sklonost da mislimo kako je komunikacija lakša nego što jeste, ili da je to nešto što prirodno dobro radimo, a ne vještina koja se može usavršavati i kojoj možemo svjesno posvetiti pažnju. Ako poboljšamo svoje komunikacijske vještine, gotovo svaki aspekt našeg života imaće koristi. Komunikolozi izdvajaju neke uobičajene loše navike koje bi trebalo da ostavimo u prošlosti – i objašnjavaju zašto.

Način na koji govorimo može da otkrije poremećaj ličnosti – navode istraživači

Nedjelja, 28.12.2025 | 18:05

Da li je moguće uočiti disfunkciju ličnosti iz nečijeg svakodnevnog govora i upotrebe riječi?

Mamurluk je zaista gori u tridesetima – i nauka zna zašto

Ponedjeljak, 15.12.2025 | 11:39

Ako ste milenijalac i imate utisak da vas mamurluk sve teže pogađa otkako ste ušli u tridesete, niste jedini – i definitivno ne umišljate.

Koji su najgostoljubiviji gradovi svijeta?

Četvrtak, 30.07.2026 | 12:17

Britanska prijestonica proglašena je najgostoljubivijim gradom za turiste u Evropi, dok je na globalnom nivou zauzela visoko drugo mjesto.

PES, SNP, Demokrate: Anketni odbor o "crnim trojkama" da nastavi rad, to je pitanje od javnog interesa

Četvrtak, 30.07.2026 | 11:56

Poslanici Demokrata, Pokreta Evropa sad i SNP zatražili su sa zajedničke konferencije za novinare u Skupštini Crne gore, nastavak rada Anketnog odbora za postupanje državnih organa u političkim ubistvima i napadima na novinare i intelektualce, uključujući djelovanje "Crnih trojki".

Podgorica: Zadržan zbog sumnje da je pretukao suprugu

Četvrtak, 30.07.2026 | 11:49

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje do 72 sata V.I. zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici, saopšteno je iz tužilaštva.

Kampanja “Živi, ne žuri”: Raspored pojačanih kontrola za 30. i 31. jul

Četvrtak, 30.07.2026 | 11:41

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) saopšteno je da će u okviru pojačanih aktivnosti koje sprovodi u okviru kampanje “Živi, ne žuri“, a u cilju unapređenja bezbjednosti drumskog saobraćaja, policijski službenici 30. i 31. jula 2026. godine realizovati planske kontrole na najfrekventnijim putnim pravcima širom Crne Gore.

Požar na Kritu i u drugim djelovima Grčke, trojica vatrogasaca poginula,

Četvrtak, 30.07.2026 | 11:28

Veliki šumski požari i dalje bjesne u više djelova Grčke, a najteža situacija je na jugu ostrva Krit, u oblasti Retimna, gdje se vatrogasci već drugi dan bore sa vatrom koju dodatno raspiruju olujni vjetrovi.

Monteput objavio tender za projektovanje i izgradnju dionice auto-puta Smokovac–Tološi

Četvrtak, 30.07.2026 | 11:11

Monteput je objavio poziv za pretkvalifikaciju za izradu glavnog projekta i izvođenje radova na dionici auto-puta Bar–Boljare, od Smokovca do Tološa, čime je zvanično započeta procedura za realizaciju jednog od značajnih infrastrukturnih projekata u Crnoj Gori.

Tramp o vještačkoj inteligenciji: Razmatramo određene kontrole, ali istovremeno želimo da osiguramo da ostanemo lideri

Četvrtak, 30.07.2026 | 10:37

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je juče da njegova administracija razmatra mogućnost uvođenja većih ovlašćenja nad alatima zasnovanim na vještačkoj inteligenciji nakon nedavnih sajber bezbjednosnih incidenata, piše BBC.

Crna Gora u trci za domaćinstvo jedne od najvećih biciklističkih manifestacija

Četvrtak, 30.07.2026 | 10:32

Ministar sporta i mladih Zoran Jojić sastao se sa predstavnicima Biciklističkog saveza Crne Gore, predsjednikom Dejanom Popovićem i sekretarkom Vanjom Banović, sa kojima je razgovarao o mogućnosti da Crna Gora u narednom periodu bude domaćin pojedinih etapa jedne od najprestižnijih svjetskih biciklističkih trka-“Giro d’Italia“.

Pejović: Plaćeno odsustvo zbog bolnih menstrualnih ciklusa civilizacijski je iskorak

Četvrtak, 30.07.2026 | 10:28

Nezavisna poslanica Jevrosima Pejović, predlagačica izmjena Zakona o zdravstvenom osiguranju kojima je ženama sa dijagnostikovanom sekundarnom dismenorejom omogućeno do dva dana plaćenog odsustva mjesečno, kazala je u Jutarnjem programu TVCG da je riječ o važnom civilizacijskom iskoraku i poručila da će novo pravo doprinijeti većoj brizi o zdravlju žena i podizanju svijesti o ovoj temi.

Luka Dončić dovodi Lejkerse u Sloveniju

Četvrtak, 30.07.2026 | 10:15

Košarkaši Los Anđeles Lejkersa, predvođeni slovenačkom zvijezdom Lukom Dončićem, boraviće u avgustu u Sloveniji, u sklopu priprema za narednu sezonu, prenijeli su tamošnji mediji.