Lijepo vrijeme i češći boravak u prirodi povezani su, nažalost, i sa neprijatnim susretima sa krpeljima… Zato je jako važno da znate šta bi bilo dobro da radite, a šta da izbegavate ukoliko primijetite da vam se krpelj uvukao u kožu.
Foto: Ilustracija/Pixabay.com
Krpelji su dio prirode i ako dugo boravimo na otvorenom, čak i ako su nam ruke i stopala prekriveni odjećom, krpelj može da se zalijepi za kožu, što nije nimalo prijatan osjećaj. Ljekari ističu da nije opasan svaki krpelj, već samo oni insekti koji su zaraženi. Od bolesti koje krpelji prenose najčešće su lajmska borelioza i krpeljni meningoencefalitis, a ređe tularemija, mediteranska pjegava groznica, anaplazmoza, babezioza, erlihioza, što je uslovljeno prirodnim staništem prenosioca – krpelja sa pogodnim uslovima za razmnožavanje, javljaju iz Zavoda za javno zdravlje Hrvatske, prenosi večernji.hr.
Zato je važno što prije ukloniti krpelja sa kože, a za to postoje različite metode – od paljenja cigaretom do gušenja u ulju ili vazelinu. Međutim, kako je WebMD-u rekla dr Kerol Dersarkisian, postoji samo jedan ispravan način za bezbedno uklanjanje krpelja. Za ovo vam je potrebna samo šiljasta pinceta (ne one sa četvrtastim vrhom za čupanje obrva), a odmah možete da pripremite alkohol (ako ga nemate, mjesto gdje je bio krpelj možete oprati vodom i sapunom).
Kako ukloniti krpelja?
Očistite mjesto uboda alkoholom.
Stavite pincetu na kožu tako da možete da se približite glavi krpelja što je više moguće.
Povucite polako i čvrsto, bez trzanja.
Ponovo očistite mjesto uboda i ruke alkoholom ili sapunom i vodom.
„Ako se dio glave odlomi i ostane, možete pokušati da ga uklonite pincetom, ali ako ne možete, nije problem“, kaže doktorka.
Šta učiniti sa uklonjenim krpeljem?
Idealno bi bilo da se krpelj pošalje na analizu da se vidi da li je zaražen, a u zavisnosti od toga ljekar može da prepiše i terapiju antibioticima. Ako odlučite da ga pošaljete na analizu, stavite ga u zapečaćenu posudu sa malo trave kako biste ga održali u životu. Ako ipak odlučite da ga se sami riješite, možete:
utopiti u posudi sa alkoholom
baciti u toalet
zamotati ga čvrsto ljepljivom trakom i baciti u smeće.
„Šta god da radite, izbjegavajte da ga gnječite prstima jer je to još jedan način da se zarazite“, kaže dr Dersarkisian.
Kada se treba obratiti ljekaru?
Ako imate neki od simptoma lajmske bolesti kao što su:
jeza
groznica
glavobolja
bolovi u mišićima
osip.
KOMENTARI (0)